• TARİH

  30-09-2018  -  31-12-2018
 • SAAT

  14:00  -  16:00
 • YER

  AKS
 • EĞİTMEN BİLGİLERİ

  Cihan Camcı
 • TELEFON

  +90 242 242 0 257
 • ADRES

  Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
A+A-

Varoluş Mektebi

Varoluş Mektebi
Felsefe, pozitif bilimlerin bu kadar geliştiği bir zamanda ne söyleyebilir? Gelişmiş teleskopların karadeliklerin çekim gücünü gözleyebildiği, parçacık fiziğinin atom altı parçacıkları izleyebildiği çağımızda felsefenin varoluşu anlama çabası hala anlamlı mı? Felsefenin hayatımıza etki etmesi için bütün o zor ve eski kavramları, gözümüzde büyüyen felsefe tarihini bilmeli miyiz sahiden? Yoksa seçilmiş kısa metinlerle felsefe hayatımızda bir fark yaratabilir mi? 
Jaspers, philosophos sözcüğünün, sophos, bilgeliğin sahibi olmak anlamından ayrılan, bilgeliğe yönelmişlik, bilgeliği arayış anlamında hala etkisini sürdürdüğünü söylüyor. Bilimsel bilgiden ayrılan, bilimsel değil ama yorumlayıcı anlam arayışımız sürüyor… İnsanın varoluşun anlamını arayışı, bilimsel anlayışın ötesine uzanıyor. Biz de bu seminerlerde bu uzanışı yorumlayacağız. Varoluşun anlamını bir zaman deneyimi olarak, bazen trajik, bazen de komik bir hâl olarak konuşacak; varoluş deneyimini, bazen edebiyatta, bazen sinemada, bazen bir performansta yakalamaya çalışacağız.


Program
Tanışma Toplantısı: Kahve -taze çekilmiş, iyi- eşliğinde, felsefe ve sanat üzerine geyik muhabbeti… Birbirimizi, ilgilerimizi, meraklarımızı konuşup, biraz tanıyacağız. Buluşmaların nasıl geçeceği, işe yarayıp yaramayacağı, beklentilerimiz üzerine konuşup ‘seminere katılalım mı’ kararını vereceğiz. Katılıyorsak, programa ekleme ya da çıkartma yapabilir miyiz, katılımcıların önereceği bir metin, bir sanat eseri, ya da film var mı diye bakacağız. Tanışma toplantısı 30 Eylül Pazar günü 11:00'da gerçekleşecek.

Hafta 1: Felsefe tarihinde zaman kavramının varoluşla ilişkisi… Zamanın mitolojik yorumu, Kronos; pre-Sokratikler ve doğa filozoflarında zaman anlayışının varoluşla ilişkisi, Empedokles, Anaximandros’un Aperion, sınırsızlık kavramı, Herakleitos ve Aion kavramı, Parmenides’in fragmanlarındaki zamansal boyut, Platon’un Timaeus diyalogunda zamanın ilk kez sayısal ve döngüsel yorumlanışı ve Parmenides diyalogunda varoluşun varolanlarla ilişkisi bağlamında söyledikleri… (Ders sunum olarak hoca tarafından verilecek. Giriş düzeyinde felsefenin görünenin ötesini arayışının zaman ile ilişkisi anlatılacak. Katılımcılar bir şey okumayacaklar. Toplanma sonrası hoca tarafından isteğe bağlı ders notu verilecek.)

Hafta 2: Aristoteles: zamanın sayısal anlayışının sonsuzluğu ve olanak olarak insan deneyimine açıklığı… Augustinus, Kant’ın zamanın öznel olduğu görüşü ve varoluşla ilişkisi, Hegel’in Kant’ın zaman anlayışına eleştirisi, şimdi kavramının önemi ve Heidegger… (Katılımcılara 2. Haftaya ilişkin ders notları verilecek.)


Hafta 3: Bilincin yönelimselliği, Heidegger ve Bergson’un uzamsız zaman yorumları, varoluşun anlamını bir zaman deneyimi olarak duyumsayış, yönelimsellik ve bir şeye doğru oluş kavramları… Heidegger’in can sıkıntısı kavramı, bekleyiş teması, Roland Barthes’tan, Beckett’tan, Kafka’dan okumalar. (Katılımcılara verilen -kısa, sıkıcı olmayan ve “Aaa! Ne güzelmiş!” dedirten- metinler olacak, birlikte okuyacağız.)


Hafta 4: Bekleyiş ve Umma, dinsel deneyim olarak umma, ummanın Saint Paul’cü Hıristiyani yorumu ve varoluşçuluk ilişkisi, ötekini hiç elde edemeyecek bir olanak olarak bekleme ve arzu, Levinas’ın mutlak edilgenlik kavramı… Zeki Demirkubuz’un Kader filminin yorumu, Orhan Pamuk’un Yeni Hayat romanından seçilmiş bölümler, Kafka’nın Yasanın Önünde öyküsü ve Derrida’nın aynı adlı yorumu. (Yeni Hayat romanından bölümler okuyacağız, -gelmeden önce izlense ne güzel olur!- Kader filminden kısa bölümler izleyeceğiz. Notlar ve Kader filmiyle ilgili bir makale verilecek.)


Hafta 5 ve 6: Yolda oluş ve evde olma arayışı, yaşamanın imgesi olarak yolculuk, varoluşu duyma olanağı olarak aylaklık, Platon’un aylak tanımı: androgynos… Odesa ve Sokrates, Sokrates’in atopia, yersiz, lamekân olarak adlandırılan arayışı. Rilke’nin ‘içimdeki evde oluş’ kavramı, Donkişot, İtalo Calvino’nun Varolmayan Şövalye’sinin yolculuğu, hac yolculuğu, doğulu flâneur Yeni Hayat romanındaki Osman, telvin hali, Agamben’in zamansal aylak yorumu, Benjamin ve Paris sokaklarındaki geçiş halinde flâneur… Edip Cansever’in otel kavramı ve aylak bir karakter olarak Ruhi Bey, Christo’nun The Gates, Kapılar isimli performansı ile ilgili kısa video gösterimi, Francis Aly’nin, ‘sometimes doing something leads to nothing’ adlı 9 dakikalık performansı ve ‘Nowness, Land Art’ adlı 3 dakikalık bir video izleyeceğiz… (Yeni Hayat romanından bölümler, hocanın vereceği kısa paragraflar ve notları –hiç sıkmayan, çok kolay okunan, bazen bir cümle, çok şirin notlar- okuyacağız.)


Hafta 7: Varoluşun yoğunlaştığı an deneyimleri, kaza deneyimi, ölümün yakınlığı ve zamanın uzayışı, İtalo Calvino’nun, De Quincey’in The English Mail-Coach yazısının, The Vision of Sudden Death başlıklı bölümünün yorumu, Paul Auster’in Şans Müziği’deki kaza anı, Yeni Hayat romanındaki kaza anı betimlemeleri… (Hocanın vereceği Yeni Hayat romanındaki kaza anı betimlemeleri, derste konuşulacak paragraflar.)

Hafta 8: Varoluş ve yineleme, Kierkegaard’ın tekerrür yorumu, ideal ve kopyanın birleştiği bir an olarak yineleme, yineleme ve anımsama, Nietzsche’nin sonsuz döngü kavramı, Platon’un döngüsel zaman anlayışı bağlamında yineleme ve yabancılaşma, Zbigniew Rybcynski’nin Tango adlı 8 dakikalık animasyonunda yineleme ve günlük yaşam, müzikte (müzik konusunda bize yardımcı olacak bir konuğumuz olacak) yineleme, ritm… (Hocanın vereceği notları okuyacak, birkaç parça dinleyecek ve filmi izleyeceğiz.)

Hafta 9 ve 10: Varoluşun hafifliği, Kundera’nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği romanından kısa paragraflar, İtalo Calvino’nun Amerika Dersleri adlı denemelerinde hafiflik bölümü, Kafka’nın Sirenelerin Susuşu adlı öyküsü, Kundera’nın komiğin zalimliği kavramı, Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nde karnavalesk, hafiflik ve komiğin zalimliği, varoluşu bir prova olarak duymanın hafifliği, Cemal Süreya’dan kısa dizeler, absürt, Nuri Bilge Ceylan’dan kısa repliklerde hafiflik ve komiğin zalimliği, Woody Allen’dan replikler, Michel Tournier’dan kısa paragraflar, Robinson değil Cuma… (Bu haftalarda önceden vereceğimiz kısa kitap bölümleri ve hocanın vereceği notları okuyacağız, filmlerden kesitler izleyeceğiz.)

--

Antalya Kültür Sanat yeni sezonda yetişkin eğitimleri programına devam ediyor. Üç farklı kulvarda yürütülecek eğitimler sanat tarihi, felsefe ve fotoğraf üzerine gerçekleştirilecek. Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinden Ebru Nalan Sülün, Handan Dayı ve Cihan Camcı'nın seminer yürütücüleri olarak yer aldığı programlara kesin kayıtlar başladı.

Programlara kaydını yaptırmak isteyen katılımcıların 6 Ekim 2018 tarihine kadar Antalya Kültür Sanat gişelerine gelerek ilgilendikleri programın kurs ücretini yatırıp kaydını tamamlaması gerekiyor. 

Eğitim programlarının ücreti:

 • Her biri toplamda 20 saat olarak planlanan ve sonunda "katılımcı sertifikası" verilecek eğitime katılım bedeli ₺600
 • ATSO, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Barosu mensupları ve ailelerine 450 TL
 • Öğretmen, öğrenci, emekli ve engellilere 450 TL