• TARİH

  16-01-2017  -  21-08-2017
 • YER

  Antalya Kültür Sanat
 • TELEFON

  +90 242 242 0 257
 • ADRES

  Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
A+A-

Müziğin Sazlı Sözlü Tarihi

28 Ocak 2017, Cumartesi, 17:00 

Antalya Kültür Sanat “Müziğin Sazlı Sözlü Tarihi” programına başlıyor.

Süregiden etkinliklerini 2017 yılında felsefe konuşmalarından belgesel gösterimlerine, klasik müzik dinletilerinden yönetmen sinemasına, tematik film festivallerine, gündemi izleyen konferanslara kadar pek çok alana genişleterek zenginleştiren Antalya Kültür Sanat’ın yeni etkinliği “Müziğin Sazlı Sözlü Tarihi”. 
Müzikolog Dr. Cenk Güray danışmanlığında oluşturulan ve her ayın son Cumartesi veya üçüncü Perşembe akşamı gerçekleşecek olan programda Anadolu müziği tarihsel, sosyolojik ve antropolojik olarak örneklerle incelenecek; makam geleneğinden çalgı ve kuram tarihine, Anadolu’da inanç ve müzik ilişkisine, zeybeklerden rebetikoya kadar bu toprakların müziğine dair pek çok konu ülkemizin en önemli icracılarının katılımıyla dinleyiciyle buluşacak. 
İlki 28 Ocak 2017 Cumartesi akşamı saat 17:00de gerçekleşecek olan etkinlik 'Diyar-ı Rum'dan Ege'ye Abdalların İzinde: Anadolu Geleneksel Müzik Tarihine Genel Bir Bakış' başlığını taşıyor. Bütün program için genel bir çerçeve çizmeyi amaçlayan bu etkinliğe geleneksel müziğin üç usta ismi, Nida Ateş, Ali Fuat Aydın ve Cenk Güray icracı olarak katılıyorlar. 

Müziğin Sazlı Sözlü Tarihi
Konu: Diyar-ı Rum'dan Ege'ye Abdalların İzinde: Anadolu Geleneksel Müzik Tarihine Genel Bir Bakış
Konferans ve icra: Nida Ateş, Ali Fuat Aydın, Cenk Güray 
Tarih: 28 Ocak 2017, Cumartesi, 17:00 
Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu 
Adres: Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
Bilgi: +90 242 242 0 257

Biletler AKS gişelerinden alınabilir. 

Nida Ateş: (1970, İstanbul). DEÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 1991 mezunu. Babası halk ozanı Sait Ateş’den etkilenerek çocuk yaşta başlayan bağlama çalma ve türkü söyleme merakı hâlâ sürüyor. Bu bağlamda âşıklık geleneğinin ve halk müziğinin pek çok önemli isminden küçük yaşlarından itibaren feyz alma imkânını bulan Nida Ateş, yurtiçi ve yurtdışında pek konser ve festivallere katıldı, albümler yaptı. Böylelikle, özellikle Orta Anadolu ve Ege bölgesinden başlamak üzere Anadolu’daki pek çok değişik bölgenin bağlama çalma ve ses icrası üslûplarına dair bir hâkimiyet geliştirdi. 2003 yılında hazırladığı ilk albümü Kalan Müzik tarafından yayımlandı. Nida Ateş o dönemden beri halk müziği icracılığına dair Anadolu kültür tarihine duyarlı, incelikli ve nitelikli bir icranın peşindeki yolculuğuna devam etmektedir. 

Ali Fuat Aydın: (1973, Aydın) ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği 1998 mezunu. Bağlamanın, özellikle zeybek tavrında günümüzdeki en önemli icracılarından olan Ali Fuat Aydın derlemeci ve araştırmacı ve besteci. “Ağır Zeybekler” ve “kaba zurna” derlemeleri TRT Halk Müziği ve HAGEM repertuarına, bazı besteleri de TRT Türk Sanat Müziği repertuarına girdi. Zeybek kültürüne ilişkin çalışmalarının yanı sıra özellikle ses sistemi, nota yazımı, akort, diyapazon, transpozisyon, çalgı yapısı ve standardizasyon gibi konular ve Anadolu Rum Müziği’nin özellikle Smyrneika kolu üzerinde çalışıyor, yayınlar yapıyor, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli panel, sempozyum, konferans vb. etkinliklere katılıyor ve konser, stüdyo çalışması ve radyo-televizyon programlarında yer alıyor. Ali Fuat Aydın’ın ‘Ege’ müzik kültürüyle ilgili Cenk Güray ile gerçekleştirdiği ilk CD çalışması İtalyan Felmay Müzik etiketiyle 2012 yılında yayımlandı; aynı alanda yaptığı ikinci CD çalışması da aynı firma tarafından 2017 yılı içinde yayımlanacak. 

Cenk Güray: (1973, Ankara) ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümü 1995 mezunu. Aynı bölümde 1998’de yüksek lisans çalışmasını, 2003’te de doktorasını tamamladı. ODTÜ Türk Halk Bilimi çatısı altındaki çalışmalarda kendini geliştirme imkânı buldu. Daha sonra Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Anabilim Dalı’nda “Makam Yapılarını Yansıtan Bir Model Önerisi İçin Yapay Zekâ Tekniklerinin Kullanımı” başlıklı teziyle 2006’da yüksek lisansını, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı’nda “Anadolu’daki inanç ve müzik ilişkisinin sema-semah kavramları çerçevesinde incelenmesi” başlıklı teziyle 2012’de doktorasını tamamladı. Anadolu Müziği’nin temel çalgısı bağlamanın temsilcileri arasında olan Güray, geleneksel müzik icrası ve kuramı yanında caz teorisi ve tarihi konularında çalışıyor. Araştırmacı olarak ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara katılıyor, yayınlar yapıyor. İcracı olarak, Türkiye’de ve pek çok ülkede konserlere, TV-Radyo programlarına kayıtlarda yer alan Güray’ın yurt içi ve dışında yayınladığı albümleri bulunmaktadır. Cenk Güray halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Süregiden etkinliklerini 2017 yılında felsefe konuşmalarından belgesel gösterimlerine, klasik müzik dinletilerinden yönetmen sinemasına, tematik film festivallerine, gündemi izleyen konferanslara kadar pek çok alana genişleterek zenginleştiren Antalya Kültür Sanat’ın yeni etkinliği “Müziğin Sazlı Sözlü Tarihi”.

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI