mayıs, 2020

31may16:0018:30AKS Pazarı / Söyleşi: Demet Kurtoğlu Taşdelen16:00 - 18:30

Detaylar

AKS Pazarı
Söyleşi: Demet Kurtoğlu Taşdelen
Moderasyon: Cihan Camcı, Ebru Nalan Sülün, Handan Dayı
31 Mayıs 2020, Pazar, 16:00

Dijital ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/aEmqn
Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

AKS Pazarı bu programda felsefeci ve dansçı Demet Kurtoğlu Taşdelen’i ağırlıyor. Kendi geliştirdiği “Performatif Felsefe”yi aşağıdaki paragrafıyla tarif eden Demet Kurtoğlu Taşdelen, AKS Pazarı tezgâhında verdiği dersler ve atölyeleri moderatörler ve izleyicilerin sorularıyla tartışmaya açacak. “Performatif felsefe, araştırmanın deney aracılığıyla yürütüldüğü, soru ve kavramların yaşatıldığı bir düşünme-görsellik-hareket-sanatsal yaratıcılık araştırma alanıdır. Düşünce dünyası ile duyusal dünyanın birlikteliğinde gelişip ilerler. Kavramların görünür kılınmalarını, kavram ve soruların harekete, bedensel ifadelere ve dansa dönüştürülmelerini hedefler ve deneyleme yoluyla yürütülen kendilik araştırmasında bilgi üretir.”
 
Demet Kurtoğlu Taşdelen: Felsefeci, çağdaş dansçı. Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi. ODTÜ Felsefe Bölümü 1995 mezunu. 1995-2002 arasında aynı bölümde Yüksek Lisans ve Doktorasını tamamladı. 2013’ten bu yana hareketi ve dansı felsefi düşünceleri için araç olarak kullandığı ve bir felsefe yapma biçimi olarak kendi geliştirdiği “Performatif Felsefe” alanında dersler ve atölyeler vermektedir. Değme Noktası ve Yaşama Dokunan Konuşmalar kitabın yazarıdır.

X