kasım, 2021

28kas16:0018:00AKS'TA ŞAİR KONUŞMALARI - ARİF DİNO NEDEN RESİM YAPAR?16:00 - 18:00

Detaylar

Aks’ta Şair Konuşmaları: Arif Dino

Konuşmacı: Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün (Sanat Tarihçisi) 

“Şairler Neden Resim Yapar?” sergisi kapsamında düzenlediğimiz “AKS’ta Şair Konuşmaları” söyleşi dizisi bu hafta Arif Dino’yu konuk ediyor.

1893-1957 yılları arasında yaşayan, sergi küratörü Necmi Sönmez’in “yaşarken kitap yayınlamamış bir şair, sergi açmayan bir ressam, ürününe imza atmayan bir tasarımcı” olarak tanımladığı, İlhan Berk’in ise bir yazısında  “Ben, Arif Dino’yu şahsen tanıdığım zaman, biraz da hayatını öğrenince, eserini unuttum; o beni hiç alakadar etmez oldu; beni düşündüren yalnız kendisiydi (hala da öyle). Onun en büyük eseri hayatıdır!” diyerek tarif ettiği Arif Dino’nun hayatı ve sanatını sanat tarihçisi Doç.Dr. Ebru Nalân Sülün’den dinleyeceğiz.

AKS Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşiye katılım ücretsiz; pandemi koşulları nedeniyle katılım 55 kişiyle sınırlı.

Ebru Nalân Sülün: Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden lisans, Resim Bölümü’nden yüksek lisans derecelerini, sanat tarihi alanında “Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu (1990-2010)” başlıklı tezi ile doktorasını alan Sülün, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesidir. Pek çok sergide küratör, pek çok sanat festivali ve etkinliğinde koordinatör, düzenleyici, sanat yönetmenliği gibi görevler üstlenmiş olan Sülün, ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmakta, Sanat Dünyamız, Genç Sanat, Art-ist actual, Art-ist modern, Artam gibi dergilerde sanat eleştirileri yazmaktadır. “Habip Aydoğdu- KIRMIZI”, “Antalya’da Erken Cumhuriyet Dönemi Kültür-Sanat Ortamı” ve “Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu” isimli üç kitabı olan Ebru Nalân Sülün, UNESCO- Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA-Internationale) üyesidir ve 2014-2018 yılları arasında AICA-Türkiye’nin yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür.

X