aralık, 2021

26ara16:0018:00AKS'TA SÖYLEŞİ: 'YILBAŞI'NIN TOPLUMSAL TARİHİ / ŞEYTAN BUNU NERESİNDE?16:00 - 18:00

Detaylar

Aks’ta Söyleşi

‘Yılbaşı’nın Toplumsal Tarihi: Şeytan Bunun Neresinde?

26 Aralık 2021, Pazar, saat: 16:00

AKS Oditoryum

Katılım ücretsizdir.

 

Yaşamımıza girdiğinden beri toplumsal tarihimizin önemli bir parçası olan yılbaşı kutlamaları, aynı zamanda “gâvur adeti” yaftasıyla toplumsal ayrışmanın araçlarından birine dönüştü.   Bir yanda gazeteler, dergiler özel yılbaşı “nüsha”ları hazırlayıp geçen yılın öne çıkan olaylarını, gelecek yıla ilişkin öngörü ve kehanetleri, yıldız fallarını sayfalarına doldurur;  televizyon kanalları en iyi, en fazla rating alacak yılbaşı programını hazırlamak için telaşlanır; sokaklar, vitrinler süslenirken öte yanda bütün bu telaşı görmezden gelen,  31 Aralık gecesini hiçbir anlam yüklemeden geçirmeye çalışan hatırı sayılır bir kesim var. Günümüzde eğlencenin fazlaca sıradanlaşmasıyla yılbaşı kutlamalarının ayırt edici niteliği zayıfladı;  yılbaşı yemekleri “adet yerini bulsun” kabilinden buluşmalara dönüştü ama alışveriş çılgınlığı hiç eksilmedi, arttı.

‘Yılbaşı’nın Toplumsal Tarihi: Şeytan bunun neresinde?” başlıklı söyleşide araştırmacı, yazar, koleksiyoner, mucidi olduğu “Ivır-Zıvır Tarihi” dizisinin ilki olan “Yılbaşı Kitabı”nın yazarı Gökhan Akçura, başlangıcından günümüze ‘yılbaşı’nın öyküsünü gündelik hayatımızdaki izlerine vurgu yaparak anlatacak.

Gökhan Akçura: Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda dramaturg olarak çalıştı. Reklamcılık, senaryo yazarlığı, yayıncılık, editörlük yaptı.  Sinema, tiyatro ve gündelik yaşam tarihi ile ilgili birçok kitabı yayımlandı. 1998 yılında Albüm Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Birçok belgesel ve serginin hazırlanmasında katkıları oldu. Çalışmalarını serbest araştırmacı, yazar ve radyo programcısı olarak sürdürüyor.

X