ağustos, 2021

22ağu20:3022:00Antalya Konuşmaları: Antalya'nın Perişan Halleri20:30 - 22:00

Detaylar

Kayıt: https://atso.xyz/MCdFv

Antalya Kültür Sanat’ın yeni söyleşi serisi “Antalya Konuşmaları” devam ediyor.

2020-2021 sezonunda objektifini Antalya’nın güncel sorunlarına çeviren Antalya Kültür Sanat, üç salonunda yer alan sergilerin yanı sıra, Antalya Kent İzleme Platformu iş birliği ile düzenlediği “Antalya Konuşmaları” söyleşi serisiyle kentin güncel sorunlarını kent hakkı kavramı üzerinden tartışmayı amaçlıyor.

Çevre, barınma, katılımcılık ve demokrasi, sağlık, kültürel miras, ulaşım, dezavantajlı gruplar, göçmenler gibi temel kent sorunlarını somut örneklerle tartışmayı hedefleyen Antalya Konuşmaları,  iki haftada bir pazar günleri saat 20:30 – 22:30 arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Antalya Kent İzleme Platformu tarafından önerilecek konu ve konuklarla yürütülecek olan Antalya Konuşmaları’nın 22 Ağustos Pazar günü gerçekleşecek “Antalya’nın Perişan Halleri” başlıklı yedinci söyleşisine Mimar Fatih Söyler konuşmacı olarak katılacak. Konuşmanın moderatörlüğünü ise Hakime Yıldız üstlenecek.

Fatih Söyler: Antalya Kaleiçi’nde 1952 yılında doğdu. 1974 ODTÜ Mimarlık Fakültesinden Mezun oldu. 1978’den 2012 yılına kadar serbest tasarım bürosu çalışmaları dışında Mimarlar Odasının Ankara Şubesi Başkanlığı, Genel Sekreter yardımcılığı, Genel Sekreterliği ve Oda Genel Başkanlığı gibi çeşitli kademelerinde görev yaptı. 2012’de Ankara’dan ayrılıp Antalya’ya, memleketine yerleşti. Çok sayıda yazı ve makalem Mimarlık Dergisi ve Odanın çeşitli yayınlarında yer aldı. 1991 ve 2001 yıllarında yayımlanmış iki şiir kitabı var.

Hakime Yıldız: 1965 yılında Konya’da doğdu. 1988 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 1993 – 2012 Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nde Mimar olarak görev yaptı. 2016 – 2017 yılları arasında Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Ulusal ve uluslararası çeşitli sempozyum, konferans ve seminerlerde, “Geleneksel Mirasın Korunması”, “Kültürel Miras ve Restorasyon” gibi konularda birçok yayını bulunmaktadır. 2012 – 2016 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı – KUDEB’de görev yapan Yüksek Mimar Hakime Yılmaz, Akseki Belediyesi Plan ve Proje Müdürü olarak 2016-2019 yılları arasında Akseki’nin kültürel dokusunun tanıtılması ve turizme kazandırılması için birçok çalışmalarda bulunmuştur. Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi Başkanlığı – KUDEB’den naklen atanarak, Manavgat Belediyesi’nin İmar Müdürlüğü, Plan ve Proje Müdürlüğü, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ve Yapı Kontrol Müdürlüğü görevlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu II. Başkanı olup bekar ve bir çocuk annesidir.

//

2014 yılında Antalya Barosu içinde yerel sorunlara duyarlı bir grup hukukçunun girişimiyle kurulan ve kısa zamanda şehrin akademisyenleri, mimarları, şehir plancıları, gazetecileri gibi farklı meslek ve uzmanlık alanından çok sayıda gönüllünün katılımıyla genişleyen Antalya Kent İzleme Platformu, kent sorunlarına karşı gerek sivil farkındalık yaratma gerekse sorunların hukuk çerçevesinde halli konularında önemli bir işlev üstleniyor.

X