temmuz, 2021

04tem14:0016:00Antalya Konuşmaları: Planlamada Katılım - Antalya Örneği14:00 - 16:00

Detaylar

Çevrimiçi ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/KQ3Ou
Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

Antalya Kültür Sanat’ın yeni söyleşi serisi “Antalya Konuşmaları” devam ediyor.

2020-2021 sezonunda objektifini Antalya’nın güncel sorunlarına çeviren Antalya Kültür Sanat, üç salonunda yer alan sergilerin yanı sıra, Antalya Kent İzleme Platformu iş birliği ile düzenlediği “Antalya Konuşmaları” söyleşi serisiyle kentin güncel sorunlarını kent hakkı kavramı üzerinden tartışmayı amaçlıyor.

Çevre, barınma, katılımcılık ve demokrasi, sağlık, kültürel miras, ulaşım, dezavantajlı gruplar, göçmenler gibi temel kent sorunlarını somut örneklerle tartışmayı hedefleyen Antalya Konuşmaları,  iki haftada bir pazar günleri saat 14:00-16:00 arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Antalya Kent İzleme Platformu tarafından önerilecek konu ve konuklarla yürütülecek olan Antalya Konuşmaları’nın 4 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek “Planlamada Katılım – Antalya Örneği” başlıklı beşinci söyleşisine Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Esengil Ceylan konuşmacı olarak katılacak.

Zeynep Esengil Ceylan 2006 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Bölümü’nden mezunu. 2009 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi FBE Mimari Tasarım programından Yüksek lisans derecesi aldı, aynı bölümde doktora eğitimini tamamladı. 2.;si Yapı Dalı, 2.si Proje dalı olmak üzere 3 adet “Batı Akdeniz Mimarlık Ödülü”, Varsak Belediye Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması’nda ikincilik ödülü, “Mimed Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri” kapsamında 1. yıl çalışmaları ile başarı ödülü aldı. Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından “Planlama ve Tasarım Sürecinde Katılım: Antalya Örneği” başlıklı kitabı yayımlandı. Antalya Mimarlık Bienali kapsamında düzenlenen “Batı Antalya için Gelecek Senaryoları”; başlıklı atölye çalışmasına katıldı ve editörlük görevi üstlenerek çalışmaları yayına hazırladı. 2011 yılından bu yana serbest mimarlık, iç mimarlık ve koruma; yenileme çalışmaları yürütmekte, aynı zamanda Dr. Öğretim Üyesi olarak Antalya Bilim Üniversitesi’nde akademik çalışmalarına devam ediyor.

Dr. Ebru Manavoğlu: İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 1996 yılında mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden 2005’de yüksek lisans, 2013’te de doktora derecelerini aldı. 2004 yılından bu yana aynı üniversitenin Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde dersler veriyor; bir yandan da kendi iş yerinde serbest şehir plancısı olarak çalışıyor. Çeşitli dönemlerde Antalya Şehir Plancıları Odası yönetiminde sorumluluk alan Dr. Manavoğlu, 2016 yılından bu yana çalışmalarını Antalya Şube Başkanı olarak sürdürmesinin yanı sıra, Antalya Kent Konseyi, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu üyesi olarak Antalya için düşünmeye ve üretmeye devam ediyor.

2014 yılında Antalya Barosu içinde yerel sorunlara duyarlı bir grup hukukçunun girişimiyle kurulan ve kısa zamanda şehrin akademisyenleri, mimarları, şehir plancıları, gazetecileri gibi farklı meslek ve uzmanlık alanından çok sayıda gönüllünün katılımıyla genişleyen Antalya Kent İzleme Platformu, kent sorunlarına karşı gerek sivil farkındalık yaratma gerekse sorunların hukuk çerçevesinde halli konularında önemli bir işlev üstleniyor.

X