ekim, 2020

07eki20:3022:30Antik Yunan Mitolojisi I20:30 - 22:30

Detaylar

Batı kültür ve sanatının temelini oluşturan, resimde, heykelde, edebiyatta izleri sürülen, efsaneler üreten, sanat tarihinde her taşın altından çıkan mitoloji nedir, sebepleri nelerdir?

Antalya Kültür Sanat 2020 Güz döneminde Antik Yunan Mitolojisi seminerlerine başlıyor. Güz ve Bahar dönemlerinde birbirini takip eden 5’er haftalık iki seminer halinde kurgulanan program Arkeolog Aytaç Dönmez veriyor.

“Antik Yunan Mitolojisi 1” seminerleri kapsamında mitolojinin; mythos, logos ve ethos kavramları bağlamında ne olduğu, ne işe yaradığı ve uygarlık tarihine etkileri, Homerik ve Orfik yaratılış mitleri, titanlar, 12 Olympos tanrısı ve aralarındaki ilişkiler, tanrıların yaratılış mitosları, yeryüzü tanrıları ile gökyüzü tanrıları arasındaki farklar, İki büyük yeryüzü tanrısı Demeter ile Diyonisos ve bu tanrıların Olympos’taki diğer tanrılardan farkları, Apollon ve Diyonisos karşıtlığı, insanın yaratılışı, kahramanlık, aşk ve serüven mitleri yorumlanacak. Seminer, 2021 Bahar döneminde “Antik Yunan Mitolojisi 2” ile devam edecek.

Çevrimiçi olarak gerçekleşecek seminer 7 Ekim Çarşamba günü saat 20:30’da başlayacak; izleyen beş hafta boyunca 4 Kasım 2020 tarihine kadar her Çarşamba günü 20:30-22:30 arasında devam edecek.

Hafta 1: Mitoloji Nedir? Ne işe yarar? Mythos, logos ve ethos kavramları üzerinden Yunan Mitolojisine Giriş
Hafta 2: Dünyanın Yaratılışı, Titanlar ve 12 Olympos Tanrısı
Hafta 3: 12 Olympos Tanrısı-2 ve diğer tanrılar
Hafta 4: İnsanın Yaratılış Miti, Kahramanlık Mitleri: Prometheus ve diğer mitler
Hafta 5: Serüven ve Aşk Mitleri: Troya Savaşı, Ekho ile Narkissos ve diğer Mitler

Seminer ücreti: 250 TL

Seminere katılım için önce https://atso.xyz/aBtYS adresindeki iletişim kayıt formunun doldurulması ve seminer başlama tarihine kadar seminer katılım bedelinin ödenmesi gerekiyor.

Covid-19 önlemleri dolayısıyla Antalya Kültür Sanat binası eylül ayı boyunca da kapalı olacağı için ödemelerinizi yalnızca havale yoluyla kabul edebileceğiz.

Ödemelerinizi yaparken açıklama kısmına isim, soyisim ve kayıt olduğunuz dersin adını yazmanızı, ödeme sonrasında dekontunuzu muhasebe@antalyakultursanat.org.tr adresine e-mail olarak yollamanızı rica ederiz.

Hesap bilgisi:

ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi

Halkbank Antalya Şubesi

TR83 0001 2009 5700 0016 0001 81

Aytaç DÖNMEZ: Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nü 2011 yılında bitirdikten sonra aynı bölümde “Ksanthos Kenti Batı Agorası” isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı. 2012 yılında Arkeoloji bölümünde araştırma görevlisi olarak akademik kadroya atanan Dönmez “Ksanthos Tiyatrosu” çalışmasıyla doktorasını tamamlamak üzeredir. Birçok arkeolojik kazıya katılmış; 2012-2019 yılları arasında Ksanthos kazılarında kazı başkan yardımcısı olarak bilim heyetinde yer almış olan Dönmez, 2020 yılından itibaren Antalya Perge kazısında başkan yardımcısı olarak Perge’de araştırmalarına devam etmektedir.

X