kasım, 2020

28kas16:0018:30Çevrimiçi Etkinlik / Felsefe Konuşmaları - Toplumsal ve Bireysel Terapi Olanağı Olarak Gündelik Yaşamda Mizah16:00 - 18:30

Detaylar

Dijital ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/kd3tj

Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

 

Felsefe Konuşmaları

Toplumsal ve Bireysel Terapi Olanağı Olarak Gündelik Yaşamda Mizah

Prof.Dr. Günseli Orhon

Prof.Dr. Memduh Sami Taner

Moderatör: Prof.Dr. Cihan Camcı

28 Kasım 2020, Cumartesi Saat 16:00

 

Antalya Kültür Sanat, Ekim ayında başladığı 2020 güz dönemi Felsefe Konuşmaları’nın ikincisinde “mizah” konusuna yine Prof. Dr. Günseli Orhon ve Prof. Dr. Memduh Sami Taner’in konukluğunda, bu defa mizahın zor günlerde toplumsal ve bireysel iyileşmenin yanı sıra düşün dünyamızı zenginleştirici etkilerine odaklanarak devam ediyor.

Prof. Dr. Cihan Camcı moderasyonunda, çevrimiçi olarak gerçekleşecek söyleşide, mizah, ortak yaşanan bazı olaylara verilen sosyal bir reaksiyon olarak ele alınacak ve can sıkıcı olayları mizahla yorumlamanın bireyin zihin dünyasında yol açtığı ferahlatıcı etkinin giderek toplumsal ferahlamaya dönüşmesi üzerinde durulacak; mizahın korkusuzca kendine kanallar bulduğu toplumlardaki düşünsel gelişim ve sosyal sinerjinin gücü eğitim, çevre, ekonomi, sanat ve virütik dünya düzeni bağlamlarında irdelenecek.

Prof. Dr. Günseli Orhon: ODTÜ Psikoloji Bölümü’nden 1988’de mezun oldu. Doktorasını ODTÜ Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı’nda 1997 yılında tamamladı. Doktora çalışmalarının bir bölümünü Bristol Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Dr. Roger Garret danışmanlığında Yaratıcı Materyal Geliştirme üzerine yaptı. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı’nda görev yapan Prof. Dr. Orhon’un başlıca çalışma alanları eğitimde yaratıcılığın geliştirilmesi, yaratıcı yazarlık, eğitsel materyal geliştirme ve mizahın eğitimde kullanılmasıdır. Bu konuda kitapları ve pek çok yayını bulunan Prof. Dr. Günseli Orhon, akademik kişiliğinin yanında senaryo yazarıdır. Üç senaryosu yurt dışındaki çeşitli film ve senaryo yarışmalarında dereceye girmiş, ödüller almıştır.

Prof.Dr. Memduh Sami Taner: Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede, Nükleer Teknoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, Nükleer Uygulamalar Bölümü’nde radyoaktif ilaçlar üzerine Doktora yaptı. Tez çalışmaları için İngiltere, ICRF-Londra Kraliyet Kanser Araştırma Merkezi’nde bulundu, bu sırada İngiliz eğitim sistemini inceleme fırsatı bularak Bilim Eğitimi ile de ilgilendi. 2007 yılında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı’na kurucu öğretim üyesi olarak geçti. Fizikokimya, Radyofarmasi, Fen/Astronomi/Astrokimya ve Kimya Eğitimi konularında çalışan Prof.Dr. Taner, Bilim Toplum ve 4006 Programı Tübitak Antalya İl Temsilcisidir. Antalya Kimya Olimpiyatlarını başlatarak TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarından sonra hayata geçirilmiş Türkiye’deki tek Kimya Olimpiyatı’nın yürütme kurulu başkanıdır. Astrokimya ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

X