mayıs, 2020

17may16:0018:30Dijital Etkinlik / AKS Pazarı: Söyleşi - Yahşi Baraz16:00 - 18:30

Detaylar

AKS Pazarı
Söyleşi: Yahşi Baraz
Moderasyon: Dr. Ebru Nalan Sülün, Dr. Handan Dayı, Prof.Dr. Cihan
Camcı
17.05.2020 Pazar, 16.00

Dijital ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın:

https://atso.xyz/GYS1d

Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

Antalya Kültür Sanat’ın yeni söyleşi dizisi AKS Pazarı’nın 17 Mayıs 2020 Pazar günü gerçekleşecek ikincisi, Türkiye’de yakın dönem sanat dünyasının en önemli tanıklarından Galeri Baraz’ın kurucusu Yahşi Baraz’ı ağırlıyor. Söyleşide, Yahşi Baraz’ın tanıklıkları ve tecrübeleri üzerinden dünya ve Türkiye’de yakın dönemde sanatçı profilleri, sanat galericiliği, müzecilik sorunu, koleksiyonlar, koleksiyoncular ve sanat dünyasına dair tespitler, analizler ele alınacak. Sanat tarihçisi Dr. Ebru Nalan Sülün, fotoğraf sanatçısı Dr. Handan Dayı ve felsefeci Prof.Dr. Cihan Camcı’nın ortak moderasyonunda, program konuğunun düşünce ve sanat algısının çok boyutlu olarak tezgâha yatırılacağı bir etkinlik olarak kurgulanan AKS Pazarı 15 günde bir Pazar günleri çevrimiçi etkinlik olarak düzenleniyor.

Yahşi Baraz (1944, İstanbul): Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’nde Sabri Berkel, Edip Hakkı Köseoğlu, Gevher Bozkurt, Bülent Özer, Belkıs Mutlu, Nejat Diyarbakırlı, İsmail Hakkı Oygar ve Sadi Diren’in öğrencisi oldu. Avrupa’nın birçok ülkesinde, Rusya ve ABD’de araştırmalar yaptı. 1974 New York’ta “Fire House Ceramics”de ve Unicorn Galerisi’nde çalıştı ve seramik sergileri açtı. 1975 yılında İstanbul Kurtuluş’ta Galeri Baraz’ı kurdu. Sayısız etkinliklerle dolu kırk yılı geride bırakan galeri, bu süre içerisinde yüz elliden fazla kişisel ve karma resim sergisi düzenlemiş, 19 yy resminden günümüze kadar ünlü Türk ve yabancı ressamların eserleri ile çok sayıda koleksiyoncuya katkıda bulunmuş, kataloglar yayınlamış, araştırmacıların yararlanabileceği büyük bir sanat kitaplığı, Türk resim sanatı ile ilgili önemli bir arşiv, değerli eserleri barındıran bir özel koleksiyon oluşturarak ülkemiz yakın dönem sanat tarihinde silinmez bir yer edinmiştir. Yahşi Baraz, 1998’de Tüyap tarafından kültür ve sanat hizmetinde 20. yılını doldurmuş galericilere verilen “Şükran Plaketi”ni aldı.

X