nisan, 2018

07nis17:0019:00Felsefe Konuşmaları: Türk Sineması’nda Aşkın Aşk - Sevmek Zamanı17:00 - 19:00

Detaylar

Türk Sineması’nda Aşkın Aşk: Sevmek Zamanı

Birdenbire bir perinin aşkının zincirlerine düştüm.
Adamın yaratılmasının sebebini şimdi anladım.
Fuzuli

Aşık, yaratandan ötürü yaratılanı sevmekte, ve aşığın asık amacı maddi dünyanın ötesindeki manevi aşka yani hakikate ulaşmaktır. Sevmek Zamanı filmi tam da bu noktadan hareketle surete aşkı modern çağlardan bir gözle aktarmaktadır. Leyla ile Mecnun’ların, Ferhat ile Şirin’lerin Kerem ile Aslı’ların aşkı Halil ile Meral’de can bulmaktadır.

Antalya Kültür Sanat’ta ‘Felsefe Konuşmaları’ devam ediyor.

7 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek yeni sezondaki yedinci buluşmanın konukları Türk Sineması’nda Aşkın Aşk: Sevmek Zamanı başlıklı konuşmalarıyla Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar
Fakültesi öğretim elemanları Doç. Dr. Zehra Yiğit ve Öğr. Gör. Mümin Barış.

Kültür, sanat ve etkileşen bütün disiplinlerde etkinlikler düzenleyen Antalya Kültür Sanat, 2017 – 2018 etkinlik programında Felsefe Konuşmaları’na da yer veriyor. Felsefeyi akademiden sokağa, gündelik hayatın içine taşımayı hedefleyen ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Felsefe Konuşmaları serisi Antalya Kültür Sanat Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşiyor.

Mümin Barış: 1984 yılında Kırcaali’de doğdu. Politik sebeplerden dolayı ailesiyle birlikte 7 yaşındayken göç ettiği İstanbul’da 17 sene yaşadı. İTÜ Çevre Mühendisliği’ni daha bitirmeden Prag’ın meşhur film okulu FAMU’da film yönetmenliği okumaya hak kazandı. Sonrasında da King’s College London’da Semih Kaplanoğlu’nun Yusuf Üçlemesi üzerinde yazdığı bitirme tezi ile film yüksek lisansını tamamladı. Şu an Filmuniversitat Babelsberg’de sanatsal-teorik doktora programına devam ediyor. Aynı zamanda da Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. 2012’de çektiği kısa filmi Mavi Kimlik ile Cannes Short Film Market başta olmak üzere 20’nin üzerinde festivalde gösterildi. 2016’daki uzun metraj belgeseli Rafet’in Çocukları prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde yaptı.

Doç. Dr. Zehra Yiğit: Zehra Yiğit, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra doktora eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümünde devam etti. Post- doktorasını ise Oxford Üniversitesi St. Anthony College’da tamamladı. Yiğit, İtalya, Portekiz, Sırbistan, Tiflis, İngiltere gibi pek çok ülkede ders ve seminer verdi. Şu an Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümünde öğretim üyesi olan Yiğit, Sanat ve Tasarım Anasanat dalı başkanı ve dekan yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

X