nisan, 2017

13nis17:3020:00Koyu Yeşil: Mesut Tufan 'Kırık Aynalar' belgesel gösterimi ve söyleşi17:30 - 20:00

Detaylar

Koyu Yeşil – Belgesel Gösterimleri Antalya Kültür Sanat’ta devam ediyor!

Her ayın ikinci perşembesi gerçekleşecek olan kültüre, çevreye ve kültürel çevreye dair belgesel gösterimlerden oluşan dizinin dördüncü gösterimi yönetmen Mesut Tufan’ın “Kırık Aynalar” filmiyle gerçekleşecek. Doğada Bu An işbirliğiyle yapılacak gösterim ve söyleşi 9 Nisan Perşembe günü saat 17:30’da Antalya Kültür Sanat’ta başlayacak.

Saraybosna’dan Kosova’ya, Makedonya’dan Arnavutluk’a, İstanbul ve Mardin üzerinden Lübnan’a, İsrail’e ve Filistin’e uzanan ve kat ettiği bu muazzam coğrafyanın ardından Kudüs’te sona eren bir yolculuk hikâyesi olan Kırık Aynalar, bir Avrupa Müslümanı ile bir Orta Doğu Hıristiyanı’nın karşılıklı ve çapraz bakışlarını konu alır. Film, topluluklar arasındaki dinsel farkların bazen etnik farkların bile önüne geçtiğini göz önünde bulundurarak, “din”e bir barış, bir diyalog ve bir uzlaşma alanı oluşturabilecek yaklaşım arayışını işaret ediyor. Eski Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasının üzerinde oluşmuş günümüz devletlerindeki dini kimlikleri, yaşanan kimlik çatışmalarını göz önünde bulunduran film, herhangi bir tez savunmadan, sıra dışı yerel tanıkları ve onların dinler arası uyum ve barış için çabalarını sergiler.

 

Mesut Tufan: Galatasaray Lisesi’nden sonra yükseköğrenim için gittiği Fransa’da Paris I Sorbonne Üniversitesi’nde Hukuk, Uluslararası ilişkiler Paris VIII Vincennes Üniversitesi’nde Siyaset Sosyolojisi okudu. 1979’dan 1993’e kadar SIPA Press Haber Ajansı’nda gazeteci, fotoğraf editörü olarak çalışan Tufan, Doğu Avrupa, Sovyetler, Orta Doğu konularında uzman gazeteci ve danışman olarak görev yaptı; ajansın özel projeler sorumlusu olarak çok sayıda sergi, gösteri ve kitap projelerini yürüttü. Tufan, Arte için “Doğunun Tatlıları” 2010,  Institut of Historical Justice” için “Çuhaciyan’ın İzinde”2012, Tarih Vakfı ve Eurasia için “Türkiye-Ermenistan; Kapalı Sınır Diyalogları” filmleri ile birlikte, “Kırık Aynalar” (2007 İstanbul Tütün deposu, 2009 Ankara, Eskişehir, 2010 Viyana, Graz) “Kars-Gümrü-Ani; Sınırları aşmak” fotoğraf sergileri ile Balkanlar, Türkiye ve Ermenistan arasında kültür diyalogları konuları üzerine çalıştı.

Koyu Yeşil – Belgesel Gösterimleri

Kırık Aynalar belgesel film gösterimi ve söyleşi

(Yönetmenin katılımıyla)
Tarih: 13 Nisan 2017, Perşembe, 17:30
Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu
Adres: Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
Bilgi: +90 242 242 0 257

X