ocak, 2017

12oca19:0021:00Koyu Yeşil: 'Sulak'19:00 - 21:00

Detaylar

Koyu Yeşil – Belgesel Gösterimleri Antalya Kültür Sanat’ta başlıyor!
Her ayın ikinci perşembesi gerçekleşecek olan kültüre, çevreye ve kültürel çevreye dair belgesel gösterimlerden oluşan dizinin ilk filmi Sulak. Yönetmen Alkım Ün ve senarist Önder Cırık’ın katılımıyla gerçekleşecek olan gösterim, 12 Ocak Perşembe, saat 19:00’da Antalya Kültür Sanat Oditoryumu’nda gerçekleşecek.
//
Sulak: Sulak Belgeseli 2016’da, Endonezya’da “International Film Festival for Documentary, Short, and Comedy, Indonesia” festivalinde, “International Award of Excellence” ödülünü aldı. 2015’te, Çin’in en büyük Belgesel Film Festivali olan ve 85 ülkeden 3000’den fazla belgeselin katıldığı ”Guangzhou International Documentary Film Festival, Golden Kapok Award” yarışmasında yarı finale kaldı. Antalya Film Festivali Belgesel Seçkisi’ne girdi.
***
Sulak alanlarda besin üretimi küçücük su birikintilerinde bașlar. Besin zinciri yoluyla bu üretim devasa boyutlara ulașır. “Sulak” belgeseli tatlı suyun bu hikayesini anlatıyor. Hikaye dağların zirvesinde bașlıyor, sular ovalara, deltalara ve denizlere ulaștıkça devam ediyor. Bu yolculuk esnasında sulak alanlar biz insanlara sayısız faydalar sağlıyor. Belgesel bir yandan bize bu yolculuğu anlatıyor, diğer yandan suya, mini canlılara, balıklara, kușlara, tarıma, hayvancılığa ve uygarlık tarihine dair bilmediğimiz birçok detaydan bahsediyor. Çekimleri 3 yıldan fazla süren “Sulak” belgeseli Türkiye’de 30’dan fazla göl, nehir ve bataklıkta çekildi. Film için hava kameraları kullanıldı, bu film için özel üretilmiș sualtı kameraları ile çekimler yapıldı. Belgeselin önümüzdeki yıllarda ülkemizi uluslararası arenada, yarıșma ve festivallerde temsil etmesi; ulusal ve uluslararası kanallarda gösteriminin yapılması planlanmaktadır. Belgeselin seslendirmesi usta televizyoncu ve yapımcı İzzet Öz tarafından yapıldı. Film Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı Șirketi Çevresel Yatırım Programı (ÇYP) desteğiyle ve Doğa Araștırmaları Derneği (DAD) danıșmanlığında tamamlandı. Filmin senaryo metnini Önder Cırık yazdı, müziklerini ise Ali Delikara besteledi. Film Alkım Ün tarafından yönetildi. Belgeselin süresi 70 dakikadır.

X