mart, 2018

04mar11:0016:00Küratörlü Sergi Turu: Elinde Işık Parçaları11:00 - 16:00

Detaylar

“Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası” sergisinin son ziyaret günü olan 4 Mart Pazar günü, sanatseverler sergiyi küratör Haldun Dostoğlu ile gezme fırsatı bulacak. 11:00 ve 15:00’da başlayacak olan küratörlü sergi turlarına katılmak isteyen ziyaretçilerin, uygun olan saat için randevu almaları gerekiyor. Gerçekleşecek turlar sergi bileti için ödenecek fiyata dahildir.
Kayıt: (0242) 242 02 57

Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası adlı sergi, ortak noktaları, uluslararası sanat ikliminde resim yapmak amacıyla 1945-1960 yılları arasında Paris’te yaşamaları olan Fikret Mualla, Abidin Dino, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Albert Bitran ve Hakkı Anlı’nın toplam 54 eserini biraraya getirdi.

Paris’in II. Dünya Savaşı’nın ardından tekrar Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi haline gelmesiyle edebiyattan görsel sanatlara pek çok tanınmış isim Paris’e gelmiş; bu çokuluslu, özgür ve entelektüel tartışma ortamı yeni akımlar yeşermesine yol açmıştı. Bu rüzgârla Paris’e giden bir grup Türk sanatçı da bu özgürlükçü atmosferi soludu, dostluklar kurdu ve bu sanat ikliminde, Doğulu birikimlerini Batı tecrübesiyle harmanlayarak çalıştılar, ürettiler ve sergiler açtılar. Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası, bu sanatçılardan 8’inin resim serüvenini gözler önüne sererken bir yandan da zamanda Türk resminin figüratif ve soyut çalışmış en önemli sanatçılarını Antalya ile buluşturdu.

X