haziran, 2020

08haz16:0018:30Sergin mi Var, Derdin Var: Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi16:00 - 18:30

Detaylar

Sergin mi Var, Derdin Var!
Konu: Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi Sergileri
Konuklar: Şennur Şentürk, Yeşim Balaban
8 Haziran 2020, Pazartesi, 16:00

Dijital ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/A3Enz
Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

“Sergin mi Var, Derdin Var!” söyleşi dizisinin 8 Haziran 2020 günü gerçekleşecek olan üçüncü programında, İstanbul’un en eski, en köklü kültür kurumlarından Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’nde gerçekleştirilen sergileri, emekli Müze Müdürü sanat tarihçisi Şennur Şentürk ve bu sergilerin önemli bir kısmının mutfağında görev alan emekli tasarımcı Yeşim Balaban ile konuşacağız. Resmi olarak 1992’de açılan Vedat Nedim Tör Müzesi, 2013’te Kültür Merkezi binasının yenilenmesine kadar geçen 20 yılda 60’a yakın sergi gerçekleştirdi. Yapı Kredi Koleksiyonlarının sergilenmesiyle başlayan serüven, önce özel koleksiyonerlere, sonra tematik/araştırma sergilerine, arkeoloji sergilerine, nihayet yurtdışına sergi hazırlamaya uzanan, sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir çizgi izledi. Bazı sergilerde salona sığmadı, Galatasaray Meydanı’na, İstiklâl Caddesi’ne taştı; kenti bir kültür sahnesine dönüştüren projelere öncülük etti. Bu süreci Müze Müdürü olarak bu yürüten ve sanat tarihçisi kimliğiyle her projenin mutfağında mesleki sorumluluklar üstlenen Şennur Şentürk ile pek çok serginin hazırlığında katalog ve diğer basılı malzemenin yanı sıra sergi tasarımında da görev alan tasarımcı Yeşim Balaban’ın katılacağı programda, hem değişen müzecilik ve ‘müze’de sergi’yi, hem de iz bırakan sergilerin üretim süreçlerini sorunları, krizleri, iyi ve kötü anıları ile konuşacağız.

ŞENNUR ŞENTÜRK: Sanat tarihçisi, müzeci. 1982’de İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi’nde çalışmaya başladı. 1986’da koleksiyon yöneticisi olarak Yapı Kredi Bankası’na geçti. 1992’de Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bünyesinde yapılandırılan Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi Müdürü oldu ve emekli olduğu 2018 yılına kadar koleksiyon yönetiminden küratörlüğe, katalog editörlüğüne, koleksiyoner danışmanlığına, eğitim ve iletişim programları yönetimine kadar farklı birçok görevi yürüttü. İstanbul’da yaşıyor.

YEŞİM BALABAN: Tasarımcı. 1979 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Bölümü’nü bitirdi. İş hayatına henüz öğrenciyken reklam ajanslarında çalışarak başladı. 1995-98 arasında çalıştığı Duran Ofset’te ambalaj ve matbaacılığın inceliklerini öğrendi. 1999’da Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta çalışmaya başladı. 16 yıl içinde yüzlerce sergi için davetiye, afiş, katalog, broşür, sergi panoları, dış mekân malzemeleri tasarladı, üretimini denetledi. 2015’te emekli oldu, Bodrum’da yaşıyor.

X