aralık, 2020

09ara20:0022:00Söyleşi: Ormanların Zamanı / Cihan Erdönmez - Tuncay Neyişçi - Müfit Can Saçıntı20:00 - 22:00

Detaylar

Ormanların Zamanı / Le Temps des Forêts (Yönetmen: François-Xavier Drouet, Fransa, 2018, 103’)

Şehirliler için doğanın sembolü olan “orman” Fransa’da eşi benzeri görülmemiş bir sanayileşme sürecinde! Ağır makinelerle, suni gübre ve böcek öldürücülerle yapılan monokültür ormancılık giderek artan bir hızla endüstriyel tarım modelini takip ediyor. Le Temps des Forets Limousin’den Landes’e, Morvan’dan Vosges’e uzanan bir coğrafyada endüstriyel ormancılığın ve alteratiflerinin kalbine yolculuk yapıyor. Bugünün seçimleri yarının tabiatını şekillendirecek: Yaşayan orman ya da odun çölü!

Ormanların Zamanı filmi gösterim günü akşamında Tuncay Neyişçi moderatörlüğünde Cihan Erdönmez ve Müfit Can Saçıntı ile tartışılacak.

Etkinliğe kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/7nBA2

Tuncay Neyişçi: İstanbul Üniversitesi orman fakültesi mezunu. 1086 yılında “orman yangınları ekolojisi” konusunda doktorasını tamamladı. 1975- 1991 yılları arasında Antalya Ormancılık Araştırma Müdürlüğünde çalıştı. 1991 yılında “Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”ni kurmak üzere Akdeniz Üniversitesine geçti. Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Turizm Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesinde görev yaptı, dersler verdi. 2014 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanlığından emekli oldu. pek çok sivil toplum örgütünün kuruluşunda görev aldı. Halen Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Cihan Erdönmez: 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1992 yılında başladığı akademik kariyerini İstanbul Üniversitesi ve değişik vakıf yükseköğretim kurumlarında sürdürdü. Halen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesinde görev yapmaya devam etmektedir. Yeşil Gazete’de haftalık köşe yazıları yazmaktadır. İz TV (şimdiki adı beIN İZ)’de yayımlanan Orman Yolu adlı belgesel kuşağını hazırlayıp sundu.

X