ekim, 2018

06eki15:0018:00Söyleşi: Türk Resminde Portre15:00 - 18:00

Detaylar

Türk resim sanatının en önemli portre koleksiyonundan 90 eseri bir araya getiren “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” sergisi, İbrahim Çallı’dan günümüze ülkemizin en önemli ressamlarını izleyiciyle buluştururken, Türk resim sanatının neredeyse bütün dönem ve ekollerinden örneklerle Türk modernizminin gelişimini de mercek altına alıyor.

6 Ekim 2018 tarihinden itibaren Antalya Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak serginin ilk gününde koleksiyon sahibi Ahmet Merey, serginin küratörü Veysel Uğurlu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Burcu Pelvanoğlu sergiyi ve Türk resminde portreleri değerlendiren bir söyleşi gerçekleştirecekler. 6 Ekim Cumartesi günü saat 15:00’da, AKS Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşiye katılım ücretsizdir.

Söyleşi: Türk Resminde Portre
Konuşmacılar: Ahmet Merey, Veysel Uğurlu, Burcu Belvanoğlu
Tarih: 6 Ekim 2018, Cumartesi
Saat: 15:00
Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu

Ahmet Merey: 1950’de Istanbul’da doğdu. Robert Koleji sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme okudu. Daha sonra ABD de DUKE ve Miami Üniversitelerinde master yaptı. Tüm eğitim sürecini bitirdikten sonra iş hayatına atıldı. Ailesinin sanatla yakından ilgili olması nedeniyle çocukluk yıllarından beri sanat ortamı içinde büyüdü. Resme merakı çok küçük yaşlardan başlamış ve evlenirken Mehmet Pesen’den aldığı bir tablo ile kendi resim koleksiyonuna başlamıştır. 2000 yılında MSGSÜ’nin hocalarından dersler alarak resim yapmaya başladı. Sanat haricinde amatör olarak dağcılıkla uğraşan sanatçı şimdiye kadar birçok dağa tırmandı. Kasım 2009’da katıldığı TÜYAP Sanat Fuarı sonrasında, Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nde Nisan 2010’da “Dağın Zirvesinde” isimli ilk kişisel sergisini açtı. Sanat çalışmalarına Istanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

Veysel Uğurlu: 1984’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü-Özdemir Altan Atölyesi’nden 1984 yılında mezun olan Veysel Uğurlu, yüksek lisansını da aynı okulun resim restorasyonu bölümünde tamamladı. 1988’de çalışmaya başladığı Yapı Kredi Kültür Sanat’ta, 2003 yılından bu yana etkinlikler, sergiler ve müzeden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. Roma, Floransa, Venedik, Viyana, Prag, Paris, Amsterdam, Berlin, Budapeşte, Londra ve Brüksel’de sanat araştırmaları yapan Uğurlu, resim eksperliği yanında, sanat piyasası ve koleksiyonerlik konularında danışmanlık yapıyor.

Burcu Pelvanoğlu: Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu İstanbul’da doğdu. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında yüksek lisans, 2009 yılında “1980 Sonrası Türkiye’de Sanat: Dönüşümler” başlıklı teziyle doktora eğitimini tamamladı. 2002 yılından bu yana Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde görev yapan Pelvanoğlu,2012 yılında Doçent oldu. Türkiye’de modern ve çağdaş sanat zerine çok sayıda makalesi, katalog metni ve kitabı yayımlandı. 2003 yılından bu yana Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) üyesi olan Pelvanoğlu, 2004-2008 arasında derneğin başkan yardımcılığını, 2009-2011 arasında başkanlığını, 2010- 2013 arasında da uluslararası komitenin başkan yardımcılığını yürüttü.

X