Gündüz Düşleri

Bir yandan ‘güncel sanat’ın izini sürerken, bir yandan da “Şairler Neden Resim Yapar?” sergisinde altı çizilen “ara duruşlar / arada olma” haline vurgu yapan Gündüz Düşleri sergisi, uyanık haldeyken gerçek ve gerçek dışı görüntüleri birleştirerek hayal kurma eyleminden yola çıkıyor.

Ani Çelik Arevyan (fotoğraf), Mike Berg (heykel), Selçuk Demirel (illüstrasyon), Nermin Er (rölief), Esra Özdoğan (fotoğraf) ve Aras Seddigh (desen)’in seriler halindeki son dönem çalışmalarını bir araya getiren sergide hayal kurma ve gündüz düşü kavramları muğlak mekânlar, tekrarlanan tanımlı / tanımsız imgeler, doğa soyutlamaları, yalnızlık teması gibi biçim ve ifadeler üzerinden anlatılıyor.

 

Zihin, hayal kurma sırasında farklı düşünme biçimleri arasında kendiliğinden dolaşır ve bu süreçte beynin analitik ve empatik bölümleri birbirini kapatma eğilimindedir. Gündüz düşleri de denilen bu gerçekle hayal arasında gidip gelme hali, yaratıcılığı tetikleyerek farklı görüntüler arasında bağlantılar kurmayı sağlar. Dikkatin uzun süreli bellekten üretilen bir dizi düşünceye kaymasıyla ve genellikle bir anlatı biçimine (narrative) dönüşmesiyle karakterize edilen, aynı zamanda düşünce akışının bir özelliği olarak tanımlanan bu durum, bir tür zihin uyurgezerliği olarak da adlandırılabilir.

 

Mart-Nisan 2021’de Galeri Nev İstanbul’da açılan ve Antalya Kültür Sanat için yeniden uyarlanan sergide yer alan eserler, belleğin inşa ettiği ve çeşitli imgelerin tekrarıyla hikâyeleştirdiği zamansız, mekânsız, kimliksiz sahne ve figürleri bir araya getiriyor. Gerçekle kurgunun buluştuğu resim, desen, fotoğraf ve heykeller, sanatçıların düş mekânlarına ve farklı anlamlar üretmek için araçsallaştırdıkları sembollere odaklanıyor.

Gündüz Düşleri sergisi, 2 Aralık’tan 13 Şubat 2022 tarihine kadar, Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arasında gezilebilir. Antalya Kültür Sanat Perşembe günleri saat 21:00’e kadar açıktır.

Tarih
02.12.2021-13.02.2022
Ziyaret Saatleri

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi: 11:00 – 19:00

Perşembe: 11:00 – 21:00

Pazar: 13:00 – 19:00 

Galeri
X