Komşumuz Likya & Hayallerde Kalan Kaleiçi

Luigi Mayer Gravürleriyle “Komşumuz Likya” ve Şeyma Candan’ın “Hayallerde Kalan Kaleiçi”

 

Antalya’nın yeni kültür merkezi “Antalya Kültür Sanat Kaleiçi Evi” açıldı.
ATSO tarafından satın alınarak restore edilen ATSO Kaleiçi Evi, “Luigi Mayer Gravürleriyle Komşumuz Likya” ve Şeyma Candan’ın “Hayallerde Kalan Kaleiçi” sergileriyle açıldı. Kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan Kaleiçi Evi, bundan böyle “Antalya Kültür Sanat Kaleiçi Evi” adıyla anılıyor.

 

Kaleiçi Evi’nin birinci katında yer alan “Luigi Mayer Gravürleriyle Komşumuz Likya” sergisi, Likya uygarlığını 1792 yılında İngiltere Büyükelçisi’nin maiyet ressamı olarak İstanbul’a gelen İsviçreli sanatçı Luigi Mayer’in gravürleri eşliğinde anlatıyor. Giriş katındaki “Hayallerde Kalan Kaleiçi” sergisi ise sanatçı Şeyma Candan’ın, Kaleiçi evlerinin eski fotoğraflarından yola çıkarak ürettiği röliyeflerden oluşuyor. Kaleiçi evlerinin restore edilmeden, sokaklarının dönüşüm geçirmeden önceki hallerini gösteren bu röliyefler, çatılar, pencere kepenkleri, uçuşan perdeler ve saksılarla ziyaretçileri artık anılarda kalan Kaleiçi ile buluşturuyor.

 

Uzunçarşı caddesi’nin Kırkmerdiven ile buluştuğu köşede yer alan Kaleiçi Evi, geleneksel Antalya sivil mimarisinin tipik bir örneği. Birinci katta sergi salonu olarak düzenlenmiş farklı büyüklükteki 3 oda ve karşılama alanı olarak kullanılan bir sofası olan Kaleiçi Evi’nin giriş katı açık sergileme ve ofis hacimlerine ayrıldı. Mokka Kafe’nin hizmet verdiği bahçe sergi dışındaki etkinliklere de ev sahipliği yapacak donanıma sahip.

 

Etkinlik programları Antalya Kültür Sanat tarafından belirlenen Kaleiçi Evi, Antalya’yı konu edinen proje ve sanat sergileri ile Antalyalı sanatçıların eserlerine, müzik dinletilerine, sanat atölyelerine ev sahipliği yapıyor.

Tarih
22.09.2017-30.10.2017
X