Elvan Alpay - Cennet Uzaklarda Bir Vaat Mi?

Elvan Alpay’ın sanat pratiğinin belkemiğini, tuvallerinin arka fonunda kullanılan renkli çiçek ve hayvan desenleri oluşturur. Polyester film üzerine akrilik ile yapılan çiçek ve yaprak motifleri, tuval üzerinde katmanlar halindedir. Desenlerin hem gizlenip hem de belirdiği işlerinden üç boyutlu olanları “duvar heykelleri” olarak tanımlayan sanatçının polyester kullanma nedeni, şeklini kaybetmemesi, ıslanma ve yırtılma gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olması ve deformasyona uğramamasıdır. Sürüngenler, kuşlar, kurbağalar, yapraklar, ağaçlar gibi doğadan bitki ve hayvanların bir araya geldiği çok renkli kompozisyonlarını, sanatçı “görsel şiirler” olarak yorumlar. Üç boyutlu eserlerde kurgulanan bu gerçek üstü evrenler, izleyiciye doğanın iyileştirici ve rahatlatıcı yanlarını sunar. Alpay’ın birbirinden farklı renk ve kompozisyonlarla yarattığı eserler, renkli ve huzurlu bir dünya için doğayla kurmamız gereken sağaltıcı ilişkiyi hatırlatır.

Sanatçının sergilerine verdiği “Oyun Bitti / Hadi Oynayalım” gibi başlıklar, içinde bulunduğumuz sosyal ve politik düzene göndermede bulunurken,“Biophilia” gibi başlıklar sonsuz tökezlemelerle ilerleyen bu düzenin artık bir sonunun gelmesi ve daha insancıl bir başlangıca gidilmesi temennisini barındırır.

Elvan Alpay (1968, Ankara), 1990 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu.  1992’de  aynı üniversitede Güzel Sanatlar yüksek lisansını tamamladı. Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi ,Galeri Nev İstanbul, Galeri Nev Ankara, Paris Galerie Les Mondes de L’art’da açtığı solo sergilerinin yanısıra İstanbul Pera Müzesi, Galeri Nev İstanbul, İstanbul C.A.M Galeri, Sotheby’s London, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Galeri BM ve İstanbul Devlet Resim ve Heykel Müzesi gibi müze ve galerilerde karma sergilere katıldı. Eserleri, QNB Finansbank (İstanbul), OMM- Odunpazarı Modern Müze (Eskişehir) ve Yıldız Holding (İstanbul) gibi koleksiyonlarda yer alan Alpay, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Tarih
28.09.2019-01.12.2019
Ziyaret Saatleri

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar: 11:00 – 19:00

Perşembe: 11:00 – 21:00

Galeri
X