Andy Warhol 'Herkes İçin Pop Sanat'

Antalya Kültür Sanat, 30 Mart – 25 Eylül 2016 tarihleri arasında Çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden Andy Warhol’un Herkes için Pop Sanat sergisine ev sahipliği yaptı.

 

Andy Warhol (1928-1987) bir grafiker olarak başladığı kariyerini 20. yüzyıl sanatının en ikonik isimlerinden biri olarak tamamladı. Slovak kökenli bir ailenin oğlu olarak önceleri garipsendiği, sonraki yıllarda eleştirdiği ama bir yandan da hayran olduğu Amerikan kültürü ile var oldu ve onu yeniden yarattı.

 

Amerikan pop sanatının öncüleri arasında yer aldı. Fikirlerin, insanlar ve olayların metalaştırıldığı maddi bir dünyada Warhol, çoğaltma ve yeniden üretme teknikleri ile her şeyi nesne statüsüne indirgeyerek, içerik ve formu önemsizleştirdi. Popüler, fani, harcanabilen, düşük maliyetli, seri imal edilen, genç, hazır cevap, hileli ve büyüleyici bir sanat üretti.

 

“Andy Warhol: Herkes için Pop Sanat” sergisinde, Andy Warhol’un (1928-1987) Campbell’s Soup, Kovboylar ve Kızılderililer, Tehlikedeki Türler, Çiçekler, 20. Yüzyıldan On Yahudi Portresi dizilerinin yanı sıra ünlü isimlerin portreleri de yer aldı.

 

Sergi, Slovakya’nın ve Avrupa’nın en önemli özel koleksiyonlarından Zoya Müzesi koleksiyonundan derlenen Warhol’un ikonik serilerini kapsadı.

 

Amerikan hayat tarzını sorgulayan, sanatında kitle kültürü malzemelerini kullanan, çoğaltılabilirlik ve yeniden üretilebilirlikle içerik ve formu önemsizleştiren Andy Warhol sergisi, Türkiye’de ikinci, Antalya’da ilk kez sergilenen serigrafi dizilerini ve desenlerini izleyiciyle buluşturdu.

Tarih
30.03.2016-25.09.2016
Galeri
X