KAF DAĞI'NDA ŞENLİK VAR

Antalya Kültür Sanat’ın 28 Eylül Çarşamba günü açılan ikinci sergisi “Kaf Dağı’nda Şenlik Var”, sanatçı Ayşe Yaltırım’ın 100’ü aşkın işini bir araya getiren bir retrospektif. Nazım Hikmet’in yeğeni ve ilk kadın ressamlarımızdan Celile Hanım’ın torunu olan Ayşe Yaltırım’ın, çocukluğunda başlayan ve giderek bir “yaratım evreni”ne dönüşerek heykellere, takılara, kuklalara uzanan resim serüvenini Antalyalı izleyiciyle buluşturan sergi, sanatçının son derece güçlü deseni ile kavradığı, soyutlayarak kişiselleştirdiği yaratı evrenini gözler önüne seriyor.

Sanatçının oğlu Murat Germen’in “…Görünen ve görünmeyen dünyalar arasındaki sınır diye de tanınan Kaf Dağı’nda yaşıyor gibi annem, görünen tarafın kuralları ile yaşamıyor çünkü. Bir çeşit uzaylı gibi; ya da, varsa böyle bir şey şayet, bir reenkarnasyon vakası…” ifadeleriyle tanımladığı Ayşe Yaltırım ve Küratör Necmi Sönmez’in yazısında “… Hayatının belli dönemlerinde büyük zorluklar çekse de sanatla olan ilişkisini hiçbir zaman koparmayan Yaltırım’ın 1950’lerde, 1960’larda yaptıklarıyla son dönem işleri arasındaki bağlantı stiller, renkler, kompozisyonlarda değil, onun en minimale inmek için verdiği mücadelede yatmaktadır. Antalya sergisi, ilk kez, bu yaratıcı sanatçının işlerini belli diziler halinde izleyicilere aktararak onun yenilikten hiçbir fedakârlıkta bulunmadan oluşturduğu kendine özgü bir geleneği, döne döne, aynı konular etrafında olsa da tekrara düşmeden yarattığı destansı anlatımı gören gözlere sunuyor.” diyerek betimlediği “Kaf Dağı’nda Şenlik Var” sergisi, sıra dışı bir sanatçının çok samimi, çok minimal, çok sıra dışı dünyasını, günümüzün sahte, gösterişçi, abartılı ve kalabalık dünyasına bir başkaldırı olarak yorumluyor. Sergi kapsamında 28 Eylül 2022 günü saat 17:00de sanatçı Ayşe Yaltırım ve oğlu Murat Germen’in katılacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

Antalya Kültür Sanat Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi günleri 11:00 -19:00, Perşembe günü 11:00-21:00 ve Pazar günü 13:00-19:00 saatleri arasında ziyaretçiye açık, Pazartesi günleri kapalıdır.

Tarih
28.09.2022 - 31.12.2022
Ziyaret Saatleri

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi: 11:00 – 19:00

Perşembe: 11:00 – 21:00

Pazar: 13:00 – 19:00 

Galeri
X