temmuz, 2023

08tem13:0016:30AKS ÖĞRENME ÇOCUKLARLA FELSEFE13:00 - 16:30

Detaylar

Aks Öğrenme
Çocuklarla Felsefe

8 Temmuz 2023, Cumartesi
6 – 8 Yaş: 13:00 – 14:30
9 – 12 Yaş: 14:30 – 16:30

“Çocuklar İçin Felsefe” felsefe profesörü Matthew Lipman tarafından tanımlanan bir düşünme yöntemidir. Çocukların akıl yürütme ve yorumlama becerisini geliştirebilmeyi, ezber öğretiler dışında eleştirel düşünebilmelerini amaçlar. Bu yöntemde kazanım, çocuğun kendi düşüncelerini bulabilmesi, ilişkilendirme ve analiz edebilme becerilerini kullanabilmesidir.
AKS Öğrenme Çocuk Atölyeleri kapsamında planlanan etkinlikte çocuklar, kendilerini rahat ve güvende hissedebileceği, düşüncelerini özgürce ifade edebileceği bir ortamda, kendi yaşıtlarıyla birlikte, belki de daha önce hiç düşünmediği kavramlar, değerler ve bilgiler hakkında düşünmeye, konuşmaya, sorgulamaya başlayacaklar. Ruteba Doğan, Çocuklar İçin Felsefe yöntemiyle yazı çalışmasını birlikte yürütürek, çocukların düşüncelerini konuşarak ve yazarak ifade edebilmesini, bu iki anlatım becerisini geliştirmeyi amaçlıyor.

Detaylı Bilgi : 0242 242 02 57

Atölye Yürütücüsü Ruteba Doğan: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunu. Yüksek lisans sürecinde Antik Yunan Tragedyaları ve Antik Yunan Felsefesi üzerine çalıştı. Dramaturg ve eğitmen olarak farklı kurumlarda yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi
‘Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi’ programını tamamladı. Çocuklarla, yaratıcı drama, yazı, çocuklar için felsefe, yetişkinlerle edebiyat ve film analizi, yazı atölyelerini ‘RUD Atölye’de yürütüyor. Deneme, öykü, oyun, roman/film analizi yazıları yazıyor. 2015 yılından bu yana ‘Yersiz Yurtsuz Tiyatro’da tiyatro çalışmalarını sürdürüyor.

X