mart, 2017

25mar16:0018:00AKS'ta Gündem: 'Hayali Belde: Oryantalizmin Binbir Hali' paneli16:00 - 18:00

Detaylar

Aks’ta Gündem’in Mart programı Antalya ve AKS gündemine odaklanıyor: “Hayali Belde: Oryantalizmin Binbir Hali” başlıklı Panel, Antalya Kültür Sanat’ta 25 Mart 2017 günü izleyiciyle buluşacak olan “İmparatorluktan Portreler: Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisinden yola çıkarak Oryantalizm’i tartışacak.
Aks’ta Gündem serisinin ikincisi olan “Hayali Belde: Oryantalizmin Binbir Hali” panelinde, kültür tarihinde önemli ve ayrıcalıklı bir ekolü temsil eden “Oryantalizm”in plastik sanatlardaki yansımalarını örnekleyen sergiden hareketle, edebiyatta, sanatta, sinemada Oryantalizm farklı yönleriyle tartışılacak. Boğaziçi Üniversitesinden tarihçi Ahmet Ersoy ve edebiyat tarihçisi Olcay Akyıldız ile Oxford Üniversitesi’nden sanat tarihçisi Gizem Tongo’nun konuşmacı olarak katılacağı program 25 Mart 2017 günü saat 16:00’da, Antalya Kültür Sanat Oditoryumu’nda gerçekleşecek.
Ekonomiden sanata, edebiyattan politikaya, tarihten geleceğe yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda gündem oluşturan konuları Antalya’ya taşımayı hedefleyen Aks’ta Gündem programı her ayın son hafta sonu, konferans, panel veya söyleşi formatında gerçekleşiyor.

Aks’ta GÜNDEM
Panel: “Hayali Belde: Oryantalizmin Binbir Hali”
Olcay Akyıldız, Ahmet Ersoy, Gizem Tongo
25 Mart 2017, Cumartesi, 16:00
Antalya Kültür Sanat, Oditoryum
Katılım ücretsizdir.

Olcay Akyıldız: Türk Edebiyatından Oksidentalizm başlıklı tezi ile Tübingen Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde doktorasını tamamlayan Olcay Akyıldız 2001 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde edebiyat teorisi, oryantalizm, oksidentalizm ve toplumsal cinsiyet konularında dersler veriyor.
Ahmet Ersoy: Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde öğretim üyesi olan Ahmet Ersoy, Geç dönem Osmanlı kültür tarihi konusunda çalışıyor. Mimarlık ve Geç Osmanlı Tarih İmgelemi (2015) adlı bir kitabı var.

Gizem Tongo: 2007’de Manchester Üniversitesi İngiliz ve Amerikan Çalışmaları Fakültesi’nden ve 2012’de Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden iki yüksek lisans derecesi alan Tongo, Oxford Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders veriyor ve Oxford Üniversitesi Doğu Çalışmaları Fakültesi’nde doktora çalışmalarına devam ediyor.

X