ekim, 2019

22eki17:0019:00AKS'ta Gündem: Sahaflığın ve Sahafın Olağanüstü Dünyası - Emin Nedret İşli17:00 - 19:00

Detaylar

AKS’ta Gündem: Sahaflığın ve Sahafın Olağanüstü Dünyası
Söyleşi – Emin Nedret İşli
Katılım ücretsizdir.

18 -28 Ekim 2019 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşmekte olan Sahaf Festivali dolayısıyla kentimizde bulunan, duayen sahaf Emin Nedret İşli, kent gündemini Antalya Kültür Sanat’a taşıyor. 40 yılı aşkın süredir yapmakta olduğu sahaflık mesleğinin çok tozlu, genellikle hüzünlü ve fevkalâde tutkulu dünyasını, kitap koleksiyonculuğu, ünlü ve tuhaf koleksiyonerler, eski kitapçılar, eski kitap peşinde katedilen yollar, güzel tesadüfler, müzayedeler ve müzayedeciler üzerinden anlatacak olan Emin Nedret İşli sahaflığın olağanüstü dünyasının kapılarını aralayacak.

Emin Nedret İşli (İstanbul, 1959): Eski kitap toplamaya, eskiye dair koleksiyonlar oluşturmaya Pertevniyal Lisesi’nden mezun olduğu yaz çıraklık yaptığı Enderun Kitabevi’nde başlayan Emin Nedret İşli, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1987’de mezun oldu. “İstanbul’da Gömülü Şairlerin Mezartaşları” konulu teziyle yüksek lisans derecesi aldı. Librairie de Pera’da müzayede katalogları sorumlusu, Yapı Kredi Yayınları ve Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi’nde eski kitaplar ve kütüphane danışmanı olarak çalıştı. 2001 yılında Püzant Akbaş ile ortak olarak Sahaf Turkuaz’ı kurdu.

Kitap-lık, Sanat Dünyamız, Cogito, Tarih ve Toplum, Toplumsal Tarih, Arkitekt, Albüm, İstanbul, P, Tombak, Müteferrika, Simurg, Dergâh, Kapalıçaşı, Asklepos, Kültür, Türk Edebiyatı, 1453, NTV Tarih, #Tarih, Cumhuriyet Kitap Eki, Yeni Deniz Mecmuası gibi dergilerde kitap, kitapçılık, mezartaşları ve İstanbul tarihi ile ilgili yazıları yayınlanan İşli, pek çok kitabın yayıma hazırlanmasında görev aldı. Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, Oktay Rıfat’ın Şevket Rado’ya yazdıkları mektupları bulup, yayına hazırladı (YKY, 2002-2014). “Kartpostallarla İstanbul, Denizler, Kıyılar, İnsanlar” (Koç Kültür, 2002), “Osman Nuri Ergin Hayatı ve Eserleri” (Kültür A.Ş., 2003), “Kitaphaneden Yayınevine Bâbıâli” (2004), “İstanbul’un 100 Kitabı” (Kültür A. Ş., 2012) “Hasan Âli Yücel 1897 – 1961” (İş Bankası Kültür Yayınları, 2016), Sahafname (Kırmızı Kedi, 2018) başlıca kitaplarıdır.

Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki’nde sahaflık, kitap tarihi, kültür hayatı ile ilgili “Kirli Çıkı” isimli bir köşesi bulunan Emin Nedret İşli bir sahaf olarak yıllardan beri İstanbul’da eski kitap alım-satımı ile uğraşıyor, Türk kitapçılık tarihine ait belge, kitap, broşür, fotoğraf gibi malzemeyi bir araya getirmeye, elinden geçen yüzlerce kıymetli eseri tanıtarak meraklısına ulaştırmaya çalışıyor.

X