şubat, 2022

03şub19:0021:00AKS’ta Müzikli Söyleşi ve İmza Günü: AKIN GÜLYURT19:00 - 21:00

Detaylar

AKS’ta Müzikli Söyleşi ve İmza Günü

ANADOLU TASAVVUFU

Aşk, Mezheb-ü Dindir Bana

3 Şubat 2022 Perşembe, saat 19:00

 Yer: AKS Oditoryumu

Katılım Ücretsizdir.

Dinin resmî-yaygın yorumu ve şeklî kurallarından ziyade sevgi, ahlâk, erdem gibi temellerini ön plana çıkaran tasavvuf geleneği, kadim zamanlardan bu yana dünyanın her yerinde olduğu gibi Anadolu’da da süregelmiş, Bektaşilikten Mevleviliğe dünyanın bütün halklarını etkileyen en güzel örneklerini Anadolu’da vermiştir.

İslam geleneği içerisinde bazen topluluk boyutuna ulaşarak Melamilik, Kalenderilik, Haydarilik, Babailik, Bedreddinilik, Bektaşilik, Alevilik (Kızılbaşlık) gibi tarikat ve ekollerde vücut bulan; bazen de küçük derviş topluluklarının yaşamlarında ya da herhangi bir dervişin meşrebinde kendini gösteren irfani anlayışı temel kaynakların yanısıra menkıbelere, fıkralara, deyişlere ve nefeslere başvurarak özetleyici, tanıtıcı, sade ve fakat kapsamlı bir şekilde okuyucuya sunan “Anadolu Tasavvufu” kitabının yazarı Akın Gülyurt AKS’ın konuğu oluyor.

Temmuz 2019 ‘da yine AKS Oditoryumu’nda konuk ettiğimiz Akın Gülyurt, bu defa genel hatlarıyla Anadolu Tasavvufu’ndan söz ederken Yunus Emre, Edip Harabi, Pir Sultan Abdal, Nesimi gibi bilge ozanların deyişlerinden örnekleri de kopuzuyla seslendirecek ve söyleşiden sonra kitabını imzalayacak.

Akın Gülyurt: Fizik öğretmenliğinin yanı sıra kendi hâlince okuyup yazmakta, kopuzuyla seslendirdiği deyişler eşliğinde Anadolu bilgeliği üzerine söyleşiler yapmaktadır. “Anadolu Tasavvufu – Aşk, Mezheb ü Dindir Bana” yayımlanmış tek kitabıdır.

X