aralık, 2021

16ara19:0020:00AKS'TA ŞAİR KONUŞMALARI - LALE MÜLDÜR NEDEN RESİM YAPAR?19:00 - 20:00

Detaylar

Aks’ta Şair Konuşmaları: Lale Müldür 

16 Aralık Perşembe, Saat 19:00

AKS Oditoryumu

Adres: Elmalı Mahallesi, Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No:60

Katılım ücretsizdir.

“AKS’ta Şair Konuşmaları” söyleşi dizisi 16 Aralık Perşembe günü “yaşayan en önemli şairlerimizden biri” olarak değerlendirilen Lale Müldür’ü AKS Oditoryumu’nda konuk ediyor.  “Şairler Neden Resim Yapar?” sergisi küratörü Dr. Necmi Sönmez’in de katılacağı söyleşi, Lale Müldür’ün kişisel serüveninin yanısıra, Türkiye’deki sanatsal üretimin çok konuşulmayan alanları,  satır aralarına gizlenmiş olaylar ve Tevfik Fikret’ten Nazım Hikmet’e, İlhan Berk’ten Oruç Aruoba’ya uzanan çizgide şairlerin neden kendilerini tutamayıp çizgilere, renklere yöneldikleri masaya yatırılacak.

Lale Müldür: Yüksek öğrenimini ODTÜ, Manchester, Essex Üniversitelerinde  tamamlayan Lale Müldür, Uzak Fırtına isimli ilk şiir kitabıyla 1990’larda şekillenen yeni şair kuşağının önemli temsilcilerinden biri oldu. Farklı söz dizimi ve Erken Hristiyan – Bizans ikonografisinden etkilenen imge yapısıyla farklı bir poetika geliştirdi.  Manchester’daki öğrencilik yıllarından bu yana fırçayı elinden bırakmayan Müldür’ün yaratı ekseninde resim yapmak adeta bir arınma ayinidir.

Necmi Sönmez:  Sanat tarihi doktorasını Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde Wolfgang Laib üzerine tamamladı. Moderner Kunst Stiftung Museum Ludwig Viyana, Kunstmuseum Wiesbaden, Folkwang Museum Essen, Kunstakademie Kassel, FRAC Franche-Compté ve Kunstverein Arnsberg’de çalıştı. Çok sayıda serginin küratörlüğünü üstlendi. Halen Zollverein Essen’deki Göç Anıtı projesi küratörüdür.

X