şubat, 2019

21şub19:0021:00AKS'ta Sinema: Capote19:00 - 21:00

Detaylar

Modern Zamanlar Dergisi işbirliğiyle, her ayın üçüncü perşembe akşamı düzenlenen sinema geceleri bu sezon da devam ediyor.
Antalya Kültür Sanat’ın güncel sergisi “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre”’den hareketle bu sezon AKS’ta Sinema etkinliğinde biyografi türündeki filmler gösteriliyor. 21 Şubat 2019, Perşembe akşamı saat 19:00’da gerçekleşecek etkinlik serisinin dördüncü gösterimi Bennett Miller yönetmenliğindeki “Capote” ile gerçekleşecek.

1959 yılında, “The New Yorker” dergisi için muhabirlik yapan yazar Truman Capote`nin dikkatini gazetesindeki bir makale çeker. Yazıda, Kansas eyaletinde işlenen bir cinayet ve aynı aile mensubu dört kişinin öldürülmesi anlatılmaktadır. Capote, daha önce buna benzer çok haber okumuştur ama bu olayda onu çeken bir şey vardır. Derginin yazı işlerini de ikna ederek, olayı araştırmak üzere kendisi gibi dergiye yazan çocukluk arkadaşı Harper Lee ile beraber olayın geçtiği yere doğru yola çıkarlar. Bu olayın, geçtiği kasaba üzerindeki etkilerinden, görgü tanıklarına ve polis raporlarına dayanarak yazılan öykü, katil zanlıların yakalanması ve ölüm cezasına çarptırılması ile Capote`nin sanıklarla yaptığı görüşmeler ve nihayetinde onlara destek olmak istemesi ile uzadıkça, Amerikan edebiyatının önemli eserlerinden “In Cold Blood” (Soğukkanlılıkla) adlı romanın da temeli oluşur. Philip Seymour Hoffman’a en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandıran Soğukkanlılıkla kitabının uyarlaması olan 2006 yapımı “Capote” filminin süresi 110 dakika.

AKS’ta Sinema: Capote
21 Şubat 2019, Perşembe – 19:00
AKS Oditoryum
Biletler 10 TL’dir. AKS gişelerinden ve biletantalya.com üzerinden temin edilebilir.

X