şubat, 2022

12şub16:0018:00AKS'TA SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ: DÜNDEN BUGÜNE TEKE ELİ / GİRAY ERCENK16:00 - 18:00

Detaylar

Aks’ta Söyleşi ve İmza Günü

Dünden Bugüne Teke Eli / Giray Ercenk

12 Şubat 2022, Cumartesi, Saat: 16:00

AKS Oditoryum

Katılım ücretsizdir.

Antalya Körfezi’ni bel kuşak gibi saran Toroslar’ın köşe bucağında çağlar boyu süregelen üretim ve yaşamı ele alan Giray Ercenk, 12 Şubat Cumartesi günü Antalya Kültür Sanat’a konuk oluyor. Tarih, coğrafya ve kültür bağlamında insan hikayelerinin ilki olan ‘DÖŞEMEALTI’ (2010) ile Akdeniz havzasının kuzeyini, ‘DAĞIN DİLİ’ (2015) ile doğusunu ve son olarak ATSO Vakfı tarafından yayınlanan ‘TEKE ELİ’ (2021) ile batısını ele alarak ‘Körfez Üçlemesi’ni tamamlayan Ercenk, okuyucuya masalsı bir dünyanın kapılarını açıyor.

Başı göğe değen zirvelerin, dipsiz kısıkların, vadi ve koyakların bin parçaya böldüğü bu antik coğrafyada, şehirlerden yollara, tarihten inanca kadar doğa ve kültür yüklü bir bölgeyi değerlendiren araştırmacı-yazar, Akdeniz çevresinde üretip yaşayan kadim halklara da ışık tutuyor. Kent kültürüne büyük katkı sağlayan derinlemesine araştırmaları, aynı zamanda okuyucunun içini ısıtan dili ile TEKE ELİ kitabı araştırmacılar için bir başvuru kitabı niteliği taşıyor. Bu değerli çalışma üzerine gerçekleştireceğimiz Giray Ercenk Söyleşi ve imza günü 12 Şubat 2022 Cumartesi günü Antalya Kültür Sanat Oditoryumunda.

Giray Ercenk: Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 1978 – 2009 yılları arasında Akdeniz Üniversite’sinin çeşitli bölümlerinde öğretim görevlisi olarak mesleki ve kültür ağırlıklı dersler verdi. 1990 – 1995 yılları arasında Profesyonel Turist Rehberleri Derneği’nin başkanlığını yürüttü. 2002- 2004 arasında Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Başta Türk Tarih Kurumu yayın organı Belleten olmak üzere çeşitli dergilerde araştırmaları yayınlandı. ÇEKÜL Vakfı Danışma Kurulu üyesi olan Giray Ercenk, Antalya’da yayınlanan Akdeniz ATILIM, Akdeniz SABAH ve CUMHURİYET Akdeniz gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. 2012 yılında Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından ‘Yıldır Kültür Adamı’ seçilen Ercenk, öğretmen Gülvan Hanım’la evlidir; iki oğlu ve iki torunu vardır.

X