mayıs, 2021

23may14:0016:00Antalya Konuşmaları: Antalya Kenti ve Çevresi Su Varlığı14:00 - 16:00

Detaylar

Çevrimiçi ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın:https://atso.xyz/QDfG5
Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

AKS’ta Antalya Konuşmaları “Antalya Kenti ve Çevresinin Su Varlığı” başlıklı söyleşi ile devam ediyor.

2020-21 sezonunda objektifini Antalya’nın güncel sorunlarına çeviren ve 7 Nisan’da “Sudur Nedenim: Güncel Antalya’nın Kadim Suları” sergisini açan Antalya Kültür Sanat’ın Antalya Kent İzleme Platformu işbirliği ile düzenlediği “Antalya Konuşmaları”nın 23 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşecek olan ikincisi, Antalya ve çevresindeki su varlığı ve su sorunlarına odaklanıyor.

Aşırı kentleşme, tarımda kullanılan kimyasallar, turizme kullanılan mikroplastikler ve türlü bilinçsiz kullanımlarla tehdit altında olan Antalya sularına topluca bakmayı amaçlayan söyleşinin konuğu İnşaat Yüksek Mühendisi Galip Büyükyıldırım. Söyleşide, bölgenin su kaynakları, yağış durumu, akarsuları, tarihte bu suların nasıl kullanıldığı, nasıl taşındığı, su yapıları, günümüzde kentteki içme suyunun durumu, tehdit kaynakları ve gelecekte ne olacağı; Karacaören Barajı gibi yeni alternatiflerin uygunluğu İnşaat Mühendisi Mustafa Balcı’nın moderatörlüğünde masaya yatırılacak.

Galip Büyükyıldırım: 1950 yılında Antalya’da doğdu, 1967’de Antalya Lisesi’ni, 1973’te İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. 1973-1985 yılları arasında Bayındırlık Bakanlığı ve ERDEMİR’de yapı projeleri mühendisi olarak çalıştıktan sonra Antalya’da DSİ XIII. Bölge Müdürlüğü’ne atandı; burada başmühendis (1985-1993) ve proje şube müdürü olarak (1993-2006) olarak görev yaptı. Yapı mühendisliği, Antalya suları ve tarihsel su yapıları üzerine araştırma, çok sayıda bildiri, makaleleri ve “Antalya Bölgesi Tarihi Su Yapıları, DSİ,1994”, “20. Yüzyılda Su İşleri ve Antalya, DSİ, 2017” adlı yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır.

Mustafa Balcı: 1967 Antalya doğumludur. 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. 1991–1998 yılları arasında serbest piyasada proje ve taahhüt işleri yaptı. 1998 yılından itibaren kurduğu aile şirketinde şirket müdürü olarak, müteahhit, taahhüt, kontrollük ve proje işleri hizmeti vermektedir. İMO Antalya Şube 5. ve 10. Dönem Yönetim Kurulu Yedek Üyesi, 11. ve14. Dönem Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, 15. ve 16. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 17. Dönemde de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam etmektedir.

//

Çevre, barınma, katılımcılık ve demokrasi, sağlık, kültürel miras, ulaşım, dezavantajlı gruplar, göçmenler gibi temel kent sorunlarını somut örneklerle tartışmayı hedefleyen Antalya Konuşmaları, iki haftada bir pazar günleri saat 14:00-16:00 arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.
2014 yılında Antalya Barosu içinde yerel sorunlara duyarlı bir grup hukukçunun girişimiyle kurulan ve kısa zamanda şehrin akademisyenleri, mimarları, şehir plancıları, gazetecileri gibi farklı meslek ve uzmanlık alanından çok sayıda gönüllünün katılımıyla genişleyen Antalya Kent İzleme Platformu, kent sorunlarına karşı gerek sivil farkındalık yaratma gerekse sorunların hukuk çerçevesinde halli konularında önemli bir işlev üstleniyor.

X