haziran, 2021

06haz14:0016:00Antalya Konuşmaları: Antalya'da Çevre ve Doğa Haklarının İhlalleri14:00 - 16:00

Detaylar

Çevrimiçi ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/YnVU9
Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.
Antalya Kültür Sanat’ın yeni söyleşi serisi “Antalya Konuşmaları” devam ediyor.
2020-2021 sezonunda objektifini Antalya’nın güncel sorunlarına çeviren Antalya Kültür Sanat, üç salonunda yer alan sergilerin yanı sıra, Antalya Kent İzleme Platformu iş birliği ile düzenlediği “Antalya Konuşmaları” söyleşi serisiyle kentin güncel sorunlarını kent hakkı kavramı üzerinden tartışmayı amaçlıyor.
Çevre, barınma, katılımcılık ve demokrasi, sağlık, kültürel miras, ulaşım, dezavantajlı gruplar, göçmenler gibi temel kent sorunlarını somut örneklerle tartışmayı hedefleyen Antalya Konuşmaları,  iki haftada bir pazar günleri saat 14:00-16:00 arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.
Antalya Kent İzleme Platformu tarafından önerilecek konu ve konuklarla yürütülecek olan Antalya Konuşmaları’nın 6 Haziran Pazar günü gerçekleşecek “Antalya’da Çevre ve Doğa Haklarının İhlalleri” başlıklı üçüncü söyleşiye Avukat Tuncay Koç konuşmacı olarak katılacak. Konuşmanın moderatörlüğünü ise gıda mühendisi Bülent Şık üstlenecek.
Tuncay Koç: Ankara Anadolu Lisesi’nden ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1996 yılında mezun oldu. Antalya ‘da 1999 yılından beri serbest avukatlık yapıyor. Antalya Barosu Çevre ve İmar Kurulu’nda 2000-2012 yılları arasında çalıştı ve bu kurulun 6 yıl boyunca başkanlığını yaptı. 2016-2020 yılları arası Antalya Barosu TBB Delegeliği görevinde bulundu. 2011-2018 yılları arası Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonunda görev yaptı. Komisyon Metin Feyzioğlu tarafından 2018 yılında tasfiye edildi. Başta Antalya Barosu dergisi olmak üzere bazı yerel ve ulusal dergi ve gazetelerde çeşitli konularda yazıları yayınlandı. Halen Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi.
Bülent Şık: Gıda Mühendisi. Çevre dostu analiz yöntemleri geliştirilmesi üzerine doktora yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli laboratuvarlarda çalıştı. 2009 Yılında öğretim üyesi olarak Akdeniz Üniversitesine geçti. Üniversitede Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin kurulumu ve faaliyete geçmesi çalışmalarını yürüttü. Gıdalarda ve sularda katkı maddelerinin ve çeşitli toksik kimyasal maddelerin kalıntılarının belirlenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyeliği yaparken 22 Kasım 2016’da çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarıldı. Türk Toraks Derneği Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü, Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmeti Ödülü ve Halkevleri ‘Hakikatın Peşinde’ Ödülü’ne layık görüldü. Mutfaktaki Kimyacı ve Bizi Yeryüzüne Bağlayan Hikâyeler adlı iki kitabı bulunuyor.
//
2014 yılında Antalya Barosu içinde yerel sorunlara duyarlı bir grup hukukçunun girişimiyle kurulan ve kısa zamanda şehrin akademisyenleri, mimarları, şehir plancıları, gazetecileri gibi farklı meslek ve uzmanlık alanından çok sayıda gönüllünün katılımıyla genişleyen Antalya Kent İzleme Platformu, kent sorunlarına karşı gerek sivil farkındalık yaratma gerekse sorunların hukuk çerçevesinde halli konularında önemli bir işlev üstleniyor.
X