ağustos, 2021

18ağu20:0022:00Atölyede Antalya: Yeniden Kullanım / Spolia20:00 - 22:00

Detaylar

Kayıt için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/Daxo2

Bir süredir Antalya’yı konu alan sergilere ev sahipliği yapan Antalya Kültür Sanat’ın Forum Antalya salonu, Antalya Bilim Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nün kentin güncel ve kritik alanlarına yeni yaklaşımlar ve çözüm önerileri getiren öğrenci çalışmalarını ağırlıyor. 29 Ağustos 2021 tarihine dek izlenebilecek sergi süresince ise “Atölyede Antalya” isimli bir konuşma serisiyle üniversitenin Mimarlık Bölümü öğretim görevlileri sergiye paralel kurgulanan söyleşilerle katılımcılarla buluşacak.

“Atölyede Antalya” konuşma serisinin dördüncüsü 18 Ağustos 2021, Çarşamba akşamı “Yeniden Kullanım / Spolia” başlıklı konuşmasıyla Doç. Dr. Mustafa Koçak’ı ağırlayacak.

Yeninin pırıltısından uzun geçmişe bakmak: antik dönem mimarisinde yapı elemanlarını yeniden kullanma pratikleri.

Yeni evler, yeni arabalar, yeni elbiseler, yeni cep telefonları… Liste uzayıp gidebilir. En azından yüzyılı aşkın bir süredir bize, her şeyin yenisinin daha iyi, daha güzel, daha temiz, daha sağlıklı ve daha daha daha olduğu dikte edilip durmakta. Biz de hız sınırı olmayan bir tüketim otoyolunda altımızdaki son model araçla hızlandıkça mutluluktan havalara uçuyoruz. Bu uçma duygusunun artık aracın tekerleklerinin yerle temasını kaybetmesinden kaynaklandığını ve biraz sonra yoldan çıkıp bir ağaca toslayacağımızın farkında değiliz (tabi orada bir ağaç duruyorsa!). Halbuki tam da o ağaç, yani doğa bize uyarı sinyalleri gönderip durmakta. Sadece halen güncel olan orman yangınlarını ve selleri düşünelim. Peki bu yoldan çıkış var mı? Büyük kazadan önce son çıkış? Kurtuluş için, dünyanın her tarafından bilim insanlarının, çevre aktivistlerinin, kimi politikacıların vs. dile getirdiği gibi köklü bir paradigma değişimi gerektiği ortada. Bu bağlamda geçmiş toplumlara, onların üretim ve tüketim pratiklerine bakmak, farklı (ve uygulanabilir) başka yaklaşımların da varlığını görmek ve göstermek bakımından yararlı olabilir. Antik dönem mimarisi ve inşaat sektörü bize bu konuda zengin örnekler sunmakta. Konuşmada bu örneklere biraz yakından bakmaya çalışılacak ve buradan bugün için ne gibi çıkarımlar yapılabilir sorusu tartışılacak.

Doç. Dr. Mustafa Koçak: Antalya Bilim Üniversitesi, GSMF Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi. 2003-2007 yılları arasında, Johannes Gutenberg Üniversitesinde (Mainz/Almanya) Klasik Arkeoloji, Eski Çağ Tarihi ve Ön Asya Arkeolojisi okudu. 2010 yılında aynı üniversitede Klasik Arkeoloji alanında doktorasını tamamladı ve dersler verdi. 2011 yılından beri Patara Kazılarına bilimsel heyet üyesi olarak katılmakta. Akademik kariyerine 2017 yılından beri Antalya Bilim Üniversitesinde devam etmekte. Roma ve Geç Antik mimarisi araştırmalarının ağırlık noktasını oluşturmakta.

X