mart, 2020

07mar16:3018:30Belgesel Gösterimi ve Söyleşi: Gurur Yarası16:30 - 18:30

Detaylar

Antalya Kültür Sanat, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü, ‘cinsiyet ayrımcılığı’nın en görünür olduğu sektöre, “ev işçiliği”ne ve ev işçilerinin hak mücadelesine odaklanan bir belgeselle kutluyor. Yönetmenliğini Sinem Atakul’un yaptığı Gurur Yarası belgeseli, en kadın işi, en örgütsüz, en güvencesiz iş kolu olan ev işçiliğinin bütün sorunlarını birinci tanıklar aracılığıyla aktarırken İmece Ev İşçileri Dayanışma Derneği’nin kuruluşundan sendikalaşmaya giden hak mücadelesi sürecini de mercek altına alıyor. Gurur Yarası belgeseli 2019 yılında, İşçi Filmleri Festivali, !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali ve Hangi İnsan Hakları Film Festivali gösterim seçkilerinde yer aldı.

7 Mart 2020 Cumartesi günü saat 16:30’da gerçekleşecek gösterimin ardından belgeselin kahramanlarından Antalya’lı ev işçisi Minire İnal ve Avukat Aylin Onursev ev işçilerinin verdikleri mücadelenin serüveni ve kazanımlarına ilişkin bir söyleşi gerçekleştirecekler.

Katılım ücretsizdir.

Belgesel Gösterimi ve Söyleşi
Gurur Yarası, 2018, 80’
Yönetmen: Sinem Atakul
Konuşmacılar: Minire İnal – Ev İşçisi, Oyuncu & Aylin Onursev – Avukat, Kadın Hakları Aktivisti

Sinem Atakul: Fatih Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde doktora ve Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon master öğrencisi Sinem Atakul, kayıt dışı çalışan kadın yoksulluğu, sosyal politika, sosyal yardımlar ve kadın konulu projelerde çalışmaktadır; İmece Ev İşçileri Sendikası aktivistidir.

X