mart, 2019

09mar16:0019:00Belgesel Gösterimi ve Söyleşi: Bilge ve Öğrencisi16:00 - 19:00

Detaylar

Antalya Kültür Sanat’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği bu etkinlik, kadın ve toplumsal cinsiyet sorunsalına Türk Sineması’nın en üretken kadın yönetmeni Bilge Olgaç üzerinden odaklanmayı amaçlıyor.

Akdeniz Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa ve Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gönül Demez’in toplumsal cinsiyet ve sinemada kadın olmak konusunda gerçekleştirecekleri söyleşiyi Bilge Olgaç’ın filmlerinden kısa kesitlerle anlatıldığı bir sunum izleyecek. Daha sonra yönetmenliğini Bilge Olgaç’ın asistanı Belmin Söylemez’in yaptığı “Bilge ve Öğrencisi” adlı belgeselin gösterileceği program tartışma bölümüyle sona erecek.

BİLGE VE ÖĞRENCİSİ – Bir Reji Asistanının Günlüğü, 22’, 2018
Bir genç kadının, yönetmen Bilge Olgaç’ın asistanı olarak sinemaya adım atmasının ve onunla geçirdiği iki yılın öyküsü. Yönetmen Belmin Söylemez, sinemamızın en üretken kadın yönetmeni Bilge Olgaç’tan öğrendiklerini bir günlük şeklinde aktarırken bir yandan da 80’lerin sonunda Türkiye’de bir filmin nasıl yapıldığına dair gözlemler sunuyor. Zorlu set ortamlarından pelikül üzerinde yapılan kurguya, Olgaç’ın dünyasını ve Türkiye sinemasının bir dönemini Söylemez’in gözünden keşfediyoruz. ‘Bilge ve Öğrencisi’ 1994’te kaybettiğimiz Bilge Olgaç’ın anısını saygıyla yaşatmak isteyen bir kısa belgesel.

Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa: Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, Sinema Ana Bilim Dalı öğretim üyesi. Çalışmalarını ağırlıklı olarak sinema/bellek, sinema/göç, sinema/toplumsal değişme konularında yürütmektedir.

Prof. Dr. Gönül Demez: Akdeniz Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim üyesi. Çalışmalarını gündelik hayat ve beden sosyolojisi alanlarında yürütmektedir.

Gösterim ve söyleşiye katılım ücretsizdir.

X