kasım, 2020

07kas15:0017:30Çevrimiçi Etkinlik / AKS'ta Gündem - Kadim Antalya'nın Güncel Portresi15:00 - 17:30

Detaylar

AKS’ta Gündem

Söyleşi: Kadim Antalya’nın Güncel Portresi

Dr. Ebru Manavoğlu (Şehir Plancısı, Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı), Murat Germen (Şehir Plancısı, Mimar, Akademisyen, Sanatçı)

Moderatör: Münevver Eminoğlu (Şehir Plancısı, AKS Yöneticisi)

7 Kasım 2020 Cumartesi, Saat 15:00

Dijital ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/Lp86r

Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

Her yıl 8 Kasım’da kutlanan Dünya Şehircilik Günü’ne saatler kalmış ve Antalya Kültür Sanat pandeminin kapattığı kapılarının ardında, çalışmalarını kent ve çevre odağında sürdüren Murat Germen’in fotograflarıyla oluşturulan “NİSYAN: Kadim Antalya’nın Güncel Portresi” adlı sergisini sanal aleme servis etmek üzere hazırlamışken AKS’ta Gündem, kentin güncel hallerini konuşmak üzere Antalya Şehir Plancıları Odası Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu ve Murat Germen’i konuk ediyor. Şehir Plancıları Odası, günümüzün büyüme odaklı kalkınma anlayışı ve inşaat odaklı kentleşme kurgusunun yol açtığı gıda krizi, ekolojik kriz, iklim krizi ve afetler, sağlıksız kentlerdeki kent hakkı ihlallerinden kaynaklanan gündelik yaşam krizleri ve nihayet pandemi krizi nedeniyle 2020 yılı Dünya Şehircilik Günü temasını “Kriz” olarak belirlemiş. Öte yandan, Murat Germen, “Kadim Antalya’nın Güncel Portresi”ni 21. yüzyıl ortalarına doğru ilerlerken kentin nasıl değiştiğini, dünyanın turizm destinasyonu, ülkenin gıda ambarı, iç ve dış göçlerle çok kültürlü nüfus yapısı gibi kimliklerle, Antalya’yı kadim yapan doğal ve kültürel mirasın aynı bünyede nasıl var olduğunu, nereye evrildiğini fotoğraflamış. Şehir Plancıları Odası ve Antalya Kültür Sanat gündemlerini aynı potada düşünme imkânı veren bu tesadüfü değerlendireceğimiz söyleşide ‘Antalya’nın krizleri’ne birlikte bakacak; kentimizde olan bitende ne kadar payımız olduğunu farketmeye çalışacağız.

Ebru Manavoğlu: Antalyalı. İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 1996 yılında mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mmarlığı Bölümü’nden 2005’de yüksek lisans, 2013’te de doktora derecelerini aldı. 2004 yılından bu yana aynı üniversitenin Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde dersler veriyor. Çeşitli dönemlerde Antalya Şehir Plancıları Odası yönetiminde sorumluluk alan Dr. Manavoğlu, 2016 yılından bu yana çalışmalarını Antalya Şube Başkanı olarak sürdürmesinin yanı sıra, Antalya Kent Konseyi, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu üyesi olarak Antalya için düşünmeye ve üretmeye devam ediyor.

Murat Germen (1965, İstanbul): İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki şehircilik eğitiminden sonra, MIT’den Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın madalyası ile mimarlık yüksek lisans derecesini aldı. İfade biçimi olarak fotoğrafı kullanan Murat Germen’in, fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok yayını bulunuyor. Aşırı kentleşme, soylulaştırma, mülkiyet/mülksüzleştirme, katılımcı vatandaşlık, kent hakları, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, su hakları gibi konulara odaklanan sanatçı dünyanın pek çok ülkesinde 80’in üzerinde kişisel ve karma sergiye katıldı; yurtiçi ve yurtdışındaki kişisel koleksiyonlarda ve müzelerde 300’ün üzerinde eseri ve Türkiye ve İtalya’da yayınlanmış iki adet monografi kitabı var. Halen Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri veriyor.

X