şubat, 2021

20şub16:0018:30Çevrimiçi Etkinlik / Felsefe Konuşmaları - Felsefe Öldü Mü?16:00 - 18:30

Detaylar

Felsefe Konuşmaları
Felsefe Öldü Mü?
Prof. Dr. Şafak Ural
Moderatör: Prof. Dr. Cihan Camcı
20 Şubat 2021, Cumartesi, 16:00

Dijital ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/CVllH
Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

“Felsefe öldü!” şeklindeki yargılar, tarih boyunca gündemden düşmemiştir. Geleneksel felsefinin artık ortadan kalkması gerektiğini en sistematik şekilde ileri sürenler, “Viyana Çevresi” veya “mantıkçı pozitivist” adıyla bilinen düşünürler olmuştur. Ortaçağ’da teolojinin felsefenin yerini aldığı düşüncesi de pozitivistlerin düşünceleriyle bir paralellik içinde gibidir. Son olarak S. Hawking’in günümüzde teknolojinin felsefeyi öldürdüğü düşüncesi de bu iddianın çağdaş bir formu gibi durmaktadır. 

Prof. Dr. Şafak Ural’ın konuk olacağı söyleşi, felsefenin öldüğü iddiasını değişim fenomeniyle birlikte irdelemeyi ve felsefenin her seferinde yeniden dirilmesi serüveninin, aslında düşünce tarihinin kendisi olduğunu göstermeyi amaçlıyor.  

Şafak Ural: DTCF Felsefe Bölümü’nden 1971’de mezun oldu. 1978 yılında “Pozitif Bilimlerde Basitlik İlkesinin Belirlenmesi Yolunda Bir Deneme” başlıklı çalışmasıyla Doktor unvanını aldı. 1979-1980 yıllarında Viyana Üniversitesi I. Felsefe Enstitüsünde çalışmalar yaptı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sistematik Felsefe ve Mantık Anabilim Dalı’na öğretim üyesi olarak atandı. 1988 yılında Profesör unvanını aldı. 

1989-2015 yılları arasında Felsefe Bölümü başkanlığını yürüten Ural, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Mantık Anabilim Dalı’nı, 2014’te İstanbul Üniversitesi Mantık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurmuştur. 2015 yılından bu yana Mantık Derneği Başkanı olan Ural, çeşitli üniversitelerde mantık ve bilim felsefi dersleri vermektedir. 

X