nisan, 2020

22nis16:0018:30Dijital Etkinlik: Felsefe Konuşmaları16:00 - 18:30

Detaylar

Felsefe Konuşmaları
Söyleşi: “Bir Salgın Nasıl İcat Edilir? Agamben ve Koronavirüs”
Dr. Hakan Yücefer
22 Nisan 2020 Çarşamba, Saat 16:00
Zoom Webinar kayıt linki: https://atso.xyz/BZAWJ

İtalyan felsefeci Giorgio Agamben, 26 Şubat 2020’de koronavirüs salgını üzerine kısa bir metin kaleme aldı ve salgının, istisnai hali normal duruma dönüştürmek için “ideal bir bahane” olduğunu öne sürerek salgının iktidar tarafından “icat edildiğini” iddia etti. Bu yazının ardından Jean-Luc Nancy, Roberto Esposito, Slavoj Žižek gibi pek çok başka filozofun Agamben’in metnine yanıt vermesi üzerine salgının politik boyutu üzerine bir felsefi tartışma başladı. Dr. Yücefer, konuşmasında Agamben’e yöneltilen beş temel itirazı ele alacak ve bu itirazların en az felsefi görüneninin bizi tartışmanın merkezindeki soruna götürebileceğini gösterecek. Prof. Dr. Cihan Camcı moderatörlüğünde Zoom Webinar üzerinden canlı olarak gerçekleşecek söyleşiye katılmak için aşağıdaki linkten kayıt yaptırmak gerekiyor.
Zoom Webinar kaydı için tıklayın: https://atso.xyz/BZAWJ

Dr. Hakan Yücefer: (İstanbul, 1980) Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi, doktora tezini Paris 1 Üniversitesi’nde Aristoteles’in ruh anlayışı üzerine yazdı. Gilles Deleuze’ün
Bergsonculuk (2006), Kıvrım, Leibniz ve Barok (2006), Issız Ada ve Diğer Metinler (Ferhat Taylan ile, 2009) ve Anlamın Mantığı (2015) kitaplarını çevirdi. Cogito dergisinin “Gilles Deleuze: Ortadan Başlamak”; başlıklı Deleuze özel sayısının editörlüğünü yaptı (sayı 82, Kış 2016). Antik Yunan Felsefesi ve çağdaş Fransız felsefesi üzerine makaleler yazdı.

X