ekim, 2020

24eki16:0018:30Dijital Etkinlik / Sergin Mi Var, Derdin Var! - Ahmet Özgüner Prof. Dr. Zafer Toprak16:00 - 18:30

Detaylar

Dijital ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/DruGG

Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

Sergin mi Var, Derdin Var!

Bir Yurttaş Yaratmak

Söyleşi: Ahmet Özgüner, Prof. Dr. Zafer Toprak

Moderatör: Münevver Eminoğlu

24 Ekim 2020 Cumartesi, 16:00

 

Cumhuriyet’imizin 97. kuruluş yıldönümü coşkusunu yaşamakta olduğumuz şu günlerde Antalya Kültür Sanat’ın “Sergin mi Var, Derdin Var” söyleşi dizisi, objektifini 1998 yılında, Cumhuriyet’in 75. yıldönümü dolayısıyla Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin hazırladığı “Bir Yurttaş Yaratmak” sergisine çeviriyor. Bir ulus devletin oluşum sürecinde ‘yurttaş kimliği’nin oluşum süreci ve Cumhuriyet’in yurttaş örüntüsü üzerine inşasını gündeme taşıyan “Bir Yurttaş Yaratmak” sergisi, Yapı Kredi Kültür Merkezi ve Yapı Kredi Yayınları’nın 75. Yıl dolayısıyla ürettiği, birbirini tamamlayan, sergi, yayın, söyleşi dizileri gibi bir dizi projeden biri olarak hayata geçmiş ve güçlü içeriği ve tasarımının yanısıra, Galatasaray Meydanı’nın da sergiye dahil edildiği açık hava düzenlemesiyle öne çıkmıştı. Sergi danışmanı Prof. Dr. Zafer Toprak ve sergi tasarımcısı Ahmet Özgüner’in katılacağı söyleşide serginin fikirden uygulamaya giden zorlu hikâyesi ve Galatasaray Meydanı’nın kamusal alan olarak sergiye dahil edilmesi için verilen mücadeleyi konuşacak; 100. Yıl kutlamaları için ipuçları yakalamaya çalışacağız.

 

Ahmet M. Özgüner : Mimar, tasarımcı. 1979’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mimar olarak mezun oldu. 1982 yılında Carnegie Mellon Universitesi’nden Yapı Bilimleri dalında yüksek lisans derecesini aldı. Londra, Cenevre, Ankara , Pittsburgh ve son olarak Skidmore Owings and Merrill New York ofisinde çalışan Özgüner, 1995’te Türkiye’ye dönerek Paralel 41 Mimarlık Ofisi’ni kurdu. Mimarlık ve sergi tasarımı uygulamaları dışında çeşitli üniversitelerde stüdyo dersleri veriyor.

 

Zafer Toprak: Tarihçi, yazar ve akademisyen. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden sonra, yüksek lisansını Londra Üniversitesi’nde, doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yaptı. 1977’de Boğaziçi Üniversitesi Beşeri Bilimler Bölümü’ne katıldı. Minnesota ve Paris üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak bulundu. 1992-2013 arasında Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nü yönetti. Akademik çalışmaları 19. ve 20. yüzyıl Türkiyesi üzerine yoğunlaşan, çok sayıda kitabı ve makalesi bulunan Zafer Toprak, Tarih Vakfı, Toplum ve Bilim dergisi ve Yurt Yayınları’nın kurucuları arasında yer aldı. Yurt Ansiklopedisi ve Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi genel koordinatörlüklerini üstlendi. Pek çok kurum için kurum tarihi kitapları ve sergiler hazırladı. Boğaziçi Üniversitesi ‘Prof. Dr. Aptullah Kuran Üstün Hizmet Ödülü’nü, ‘İttihat-Terakki ve Cihan Harbi’ adlı kitabıyla Osmanlı Bankası-Garanti Bankası Bankacılık ve Finans Tarihi Ödülü’nü, ‘Darwin’den Dersim’e Cumhuriyet ve Antropoloji’ adlı eseriyle de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Zafer Toprak halen Koç Üniversitesi öğretim üyesidir.

X