ağustos, 2020

21ağu20:3022:00Dijital Etkinlik: Sergin mi Var, Derdin Var - Handan Börüteçene20:30 - 22:00

Detaylar

Dijital ortamda gerçekleşecek etkinliğimize kayıt olmak için lütfen tıklayın: https://atso.xyz/uuynq

Kaydınızı yaptıktan sonra email adresinize gelecek postadaki “Join Link” ibaresine tıklayarak program saatinde canlı yayına ulaşabilirsiniz.

Sergin mi Var Derdin Var söyleşi dizisinin konuğu, Türkiye’de güncel sanatın öncü isimlerinden Handan Börüteçene. Neredeyse bütün projelerinde ‘hafıza’yı merkeze alan sanatçıyı geçmişle günümüz arasındaki kültürel ve doğal bağlantıları farklı ifade biçimleriyle gündeme getiren işleriyle tanıyoruz. Kültürel süreklilik, doğa, kutsal-kült ilişkisi, fanilik ve ebedilik gibi kavramları anıtsal yapılardan bahçelere, sergi salonlarında kurgulanmış ev içlerine taşırken yaşadığımız mekânlarla kültürel, ruhsal ve hatta bedensel ilişkimizi sorgulatan, aldırışsızlığımızı yüzümüze haykıran, bizi düşünmeye ve harekete geçmeye zorlayan projeler üretiyor. Söyleşide Handan Börüteçene’nin bunu nasıl becerebildiğini konuşacak, fikirden ürüne giden yoldaki maceralarını mercek altına alacağız.

Handan Börüteçene (Istanbul, 1957): İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdikten sonra Paris Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel eğitimi aldı. İlk sergisini 1981’de açtı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’nın yanı sıra Paris, Milano, Venedik, Bonn ve Kartaca’da çok sayıda solo sergi yaptı; Türkiye, Fransa, İtalya, Güney Afrika, Danimarka, Ürdün Almanya, Bulgaristan, Güney Kore, Kanada ve İngiltere’de karma sergilere katıldı. Eserleri pek çok müze ve özel koleksiyonda bulunan sanatçı İstanbul, Paris ve Kaş’ta yaşıyor.

X