kasım, 2018

03kas17:0019:00Felsefe Konuşmaları: Değişen/Dönüşen Kentler ve Kentlilik Olgusu17:00 - 19:00

Detaylar

Felsefe Konuşmaları Antalya Kültür Sanat’ta bu sezon da devam ediyor!

3 Kasım Cumartesi günü 17:00’da başlayacak yeni sezondaki ilk buluşmanın konukları “Değişen/Dönüşen Kentler ve Kentlilik Olgusu: Kentlerde Sinema, Sinemada Kent” başlıklı konuşmalarıyla Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gönül Demez ile Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa olacak. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Cihan Camcı’nın üstlendiği söyleşiye katılım ücretsizdir.

Sinema, kent, hız ve teknik modernleşmenin en önemli göstergeleridir. Sinemada anlatılan hikayeler çoğu zaman kent ve kentlilere ya da taşra/kent karşıtlığında bireysel ve toplumsal yaşanan sorunlara ilişkindir. Bununla birlikte sinema-kent ilişkisi sadece konu bakımından sınırlı olmayıp, mekansal olarak da önem taşır. Sinema bir yandan kentsel yaşam görünümlerini bize sunarken, öte yandan kentin görsel deneyimlerini biçimlendirir. Bu bakımdan sinema filmleri ve sinema mekanları bireysel, toplumsal, tarihsel, kültürel bellek bakımından da önemli bir yere sahiptir.

Felsefe Konuşmaları
Gönül Demez, Emine Uçar İlbuğa “Değişen/Dönüşen Kentler ve Kentlilik Olgusu: Kentlerde Sinema, Sinemada Kent”
Tarih: 3 Kasım 2018, Cumartesi / 17:00 – 19:00
Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryum
Adres: Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
Bilgi: +90 242 242 0 257

Gönül Demez: Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Lisans ve Yüksek Lisans eğitiminden sonra Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri alanında doktora çalışmasını tamamladı. 2006 yılından itibaren Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışma alanları arasında Kültürel Çalışmalar, Beden Sosyolojisi, Ataerkillik ve Erkeklik Çalışmaları bulunmaktadır.

Emine Uçar İlbuğa: Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Ankara Üniversitesinde, doktora eğitimini ise Hamburg Üniversitesinde tamamladı. 2007 yılında Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Akademik çalışmalarını ağırlıklı olarak Sinema, Göç, Medya Pedagojisi ve Kültürlerarası İletişim alanlarında yürütmektedir.

X