ocak, 2019

05oca16:0019:00Felsefe Konuşmaları: Estetik Deneyim Olarak Din16:00 - 19:00

Detaylar

Felsefe Konuşmalarında Yeni Dönem

Antalya Kültür Sanat’ın en beğenilen söyleşi dizilerinden biri olarak 2017 yılı başından bu yana devam eden “Felsefe Konuşmaları” üçüncü yılına yeni bir formatta başlıyor. Şimdiye kadar konferans ve soru-cevap ekseninde süregelen konuşma dizisi bundan böyle karşıt fikirleri de barındırabilen tartışma formatında gerçekleşecek. Eskiden olduğu gibi yine her ayın ilk cumartesi günü gerçekleşecek program, tartışmaların daha fazla zaman gerektirmesi nedeniyle 17:00 yerine 16:00’da başlayacak. Ayrıca, daha zengin bir tartışma ortamı yaratabilmek ve özellikle Antalya dışından konuk davet edebilmek için 2019 başından itibaren ücretli olacak.

5 Ocak Cumartesi günü saat 16:00’da başlayacak 2019’daki ilk buluşma “Estetik Deneyim Olarak Din” başlığı altında gerçekleşecek iki oturumdan oluşacak. Birinci oturumda Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Rıfat Atay “Mesnevi Bağlamında Est/etik Tecrübe/nin İm/kanı” başlığında bir sunum gerçekleştirecek. İkinci oturumda ise, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cihan Camcı’nın “Estetik Deneyim ve Tanrının Yeri” başlıklı sunumu gerçekleşecek.

Biletler 10 TL’dir, AKS gişelerinden temin edilebilir.

Doç. Dr. Rıfat Atay: 1966’da Karaman’da doğdu. 1990’da Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre öğretmen olarak çalıştıktan sonra, 1994 yılında, Harran Ü. adına Din Felsefesi alanında lisans üstü eğitim görmek üzere İngiltere’ye gönderildi. 1999 sonunda, yüksek lisans ve doktorasını tamamlayarak yurda döndü. Ernst Troeltsch’un Din Felsefesi, Religious Pluralism and Islam gibi çeşitli çalışmaları ulusal ve uluslararası yayın organlarında basılmıştır. 2000-2011 yılları arasında Harran Ü. İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Atay, 2012 yılından itibaren Akdeniz Ü. İlahiyat Fakültesi’nde çalışmaktadır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Doç.Dr. M. Cihan Camcı: Doktorasını, TÜBA Bütünleşik Doktora Bursu’yla Essex Üniversitesi ve ODTÜ’de tamamlayan, Doç. Dr. Cihan Camcı, Akdeniz Üniversitesi Felsefe bölümünde çalışmaktadır. Başlıca çalışma alanları dil felsefesi ve pragmatizm, fenomenoloji ve varoluşçuluk, sanat felsefesi, özellikle sinema ve edebiyat eleştirisi, kimlik olan Camcı’nın, pek çok yayınlanmış ulusal ve uluslararası kitap bölümü, ulusal basında yayınlanmış yorum yazıları, makalesi ve Heidegger üzerine bir kitabı vardır.

X