ocak, 2020

25oca16:0018:30Felsefe Konuşmaları: Evrim Güncesi I16:00 - 18:30

Detaylar

İnsanlık tarihinin en sıcak tartışma konularından biri olan ‘evrim’ paradigması, kamuoyunda birçok hararetli tartışmaya konu olurken bilim dünyasında sessiz sedasız yol almaya devam ediyor; genetik bilimindeki gelişmeler canlı geçmişinin şifrelerini çözerken geleceğine ışık tutuyor.

Felsefe Konuşmaları kuşağı içinde planladığımız halde bu çerçeveye sığdıramadığımız için ayrı alan açarak iki ayrı oturum halinde düzenlediğimiz Evrim Güncesi’nde söz konusu gelişmeleri ana hatlarıyla değerlendirmeyi amaçladık.

İnsan iki ayakla yürüyen hayvan mıdır, ‘ortak ata ilişkisi’, doğal seçilim, genetik sürüklenme, filogeni nedir, ‘insan genom projesi’ ve evrimsel tıptan neler bekliyoruz gibi soruların tartılaşacağı söyleşi Prof. Dr Cihan Camcı moderatörlüğünde Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji, Nöroloji ve Tıbbı Biyoloji bölümleri öğretim üyeleriyle gerçekleşecek.

Evrim Güncesi-1
Konuşmacılar:
Prof. Dr. Hasan H. Başıbüyük / Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü
Prof. Dr. İbrahim Keser / Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ABD
Prof. Dr. Hilmi Uysal / Akdeniz Üniversitesi Nöroloji ABD
Moderatör: Prof. Dr. Cihan Camcı

Antalya Kültür Sanat
25 Ocak 2020, Cumartesi Saat 16.00
Biletler 10 TL’dir, biletantalya.com üzerinden satın alınabilir.

Prof. Dr. Hasan Hüseyin BAŞIBÜYÜK – Akdeniz Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Gerontoloji Bölümü
Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü bitirdi. 1996’da Londra Üniversitesi, Imperial College’tan doktora derecesi aldı. 2000’de doçent, 2006’da profesör oldu. Yurtdışında katıldığı çeşitli araştırma programlarında sistematik zooloji,fosiller, ekoloji ve çevre üzerine çalışmalar yapan Başıbüyük’ün ulusal ve uluslararası toplantılarda 50’den fazla bildiri sunmuş, yayınlanan makalelerine çok sayıda atıf almış, ülkemizde sistematik biyoloji, filogenetik, evrimsel biyoloji ve biyolojik yaşlanma konularının eğitim-öğretimi ve yaygınlaşması için birçok çeviri ve telif esere katkı sunmuştur.

Prof. Dr. Hilmi UYSAL- Akdeniz Üniversitesi, Tıp fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı
Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi 1982’de, ihtisasını Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalında 1991 yılında tamamladı. Klinik Nörofizyoloji eğitiminden sonra Sydney Prince of Wales’de Prof. Dr. David Burke’un danışmanlığında Spinal Refleksler ve Aksonal Uyarılabilirlik konularında çalıştı. 2006’da Akdeniz Üniversitesi, Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalında çalışmaya başladı. Yayınlanmış çok sayıda makalesi, çeşitli ulusal ve uluslararası toplantılarda sunulmuş çok sayıda bildirisi bulunan Uysal hekimliğin yanında özellikle evrimsel biyoloji konularına ilgi duymakta ve dünyada da göreli olarak yeni bir yaklaşım olan evrimsel tıp biliminin tanıtımı ve yaygınlaşması çalışmalarına katkı sunmaktadır.

Prof. Dr. İbrahim KESER – Akdeniz Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji ABD
Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümünü 1986’da bitirdikten sonra Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalında 1991’de yüksek lisans, 1996’da doktora derecelerini aldı. 1996-1997 yıllarında İsviçre Bern Üniversitesi, İnsan Genetiği Bölümünde Postdoktora çalışması yapan Keser, 1999 yılında Yardımcı Doçent, 2002 Yılında Tıbbi Genetik Doçenti oldu ve 2009 yılında Profesörlüğe atandı. Alanında çok sayıda makale, kitap çevirisi, uluslararası kitap bölümü yazarlığı, ulusal ve uluslararası sunumları bulunmaktadır.

X