nisan, 2017

22nis16:0018:00Felsefe Konuşmaları: 'Müziği Tanımlamak: Felsefeden Bir Bakış'16:00 - 18:00

Detaylar

“Müziği tanımlama gereksinimi karşımıza büyük bir klişeler toplamını çıkarmıştır. Bu tanımın gerçekten gerekli olup olmadığı bir yana, yapılan tanımların felsefi bakış açısından uzaklığı bu tanımları bir iki ufak sorgulama karşısında bile dayanıksız bırakmaktadır. Aslında müziğin tanımlanması noktasında temel sorun, tanımlayacağımız olgunun yarattığı belirsizliğin bile ortak olmamasından kaynaklanmaktadır. Yani; bu tanımı müziğin yapısal öğeleri (ses, ritim, melodi, armoni vb) içinde mi yapacağız yoksa, bunların kültür/kültürler bağlamında müziğin içinde değişen anlamlarına mı yoğunlaşacağız?”

Antalya Kültür Sanat’ta ‘Felsefe Konuşmaları’ devam ediyor.

Programın 22 Nisan Cumartesi günkü buluşmasında Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Gökmen Özmenteş “Müziği Tanımlamak: Felsefeden Bir Bakış” başlıklı konuşmasında, müzik ve ‘müzikal anlam’ı tanımlama gereksinimimizi felsefi bir bakış açısıyla eleştirecek ve müziğe ontolojik, epistemolojik / kültürel ve fenomenolojik / bireysel perspektiflerden yaklaşacak.

Doç. Dr. Gökmen Özmenteş: İzmir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini aynı şehirde tamamladı. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği A.B.D’ndan mezun oldu. Aynı kurumda 1998’de yüksek lisansını, 2005 yılında da doktorasını tamamladı. Aynı yılın sonlarında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’ne Yrd. Doç. Dr. olarak atandı. 2012 yılında Doçent olan Özmenteş, Akdeniz Üniversitesi‘nde lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler okutmaktadır. Ağırlıklı olarak müzik eğitimi ve müzik teorisi alanlarında verdiği derslere ek olarak, müzik ve felsefe bağlamında çalışmalarını sürdürmektedir. Müzikte Gelişim ve Öğrenme başlıklı ilk kitabının ardından, üzerinde çalışmakta olduğu Müzik Üzerine Monolog başlıklı kitabında müzik ve felsefe ilişkini konu edinmektedir.

Felsefe Konuşmaları
Gökmen Özmenteş – Müziği Tanımlamak: Felsefeden Bir Bakış
Tarih: 22 Nisan 2017, Cumartesi, 16:00-18:00
Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu
Adres: Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
Bilgi: +90 242 242 0 257

X