mayıs, 2018

05may17:0019:00Felsefe Konuşmaları: 'Sinemada Kadının Varlığı'17:00 - 19:00

Detaylar

Antalya Kültür Sanat’ta ‘Felsefe Konuşmaları’ devam ediyor.

5 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek yeni sezondaki sekizinci buluşmanın konuğu Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. S. Ruken Öztürk.

Kültür, sanat ve etkileşen bütün disiplinlerde etkinlikler düzenleyen Antalya Kültür Sanat, 2017 – 2018 etkinlik programında Felsefe Konuşmaları’na da yer veriyor. Felsefeyi akademiden sokağa, gündelik hayatın içine taşımayı hedefleyen ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Felsefe Konuşmaları serisi Antalya Kültür Sanat Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşiyor.

Toplumsal cinsiyet rejimi, sinema alanında da kendisini gösteriyor: Bir film festivalinin afişinde, bir eleştirmenin dilinde ya da bir yönetmenin zihninde… Kadın yönetmenlerin sinema sektöründeki varlığı üzerine düşünürken bir yandan da örneklerle yönetmenlerin cinsiyetine bakmadan filmlerdeki kadın temsillerine yakından bakılacak bu programda kadınlar konusunda sinemada kalıp yargı düşünceler ile dünyada ve yerli sinemada kadınlar nerede durduğu tartışılacak.

Ruken Öztürk: Lisansını ve lisansüstü eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. 1998’de doktorasını tamamlamasının ardından 2004’de doçent, 2010’da profesör ünvanlarını kazandı. Çeşitli dönemlerde nölüm başkanlığı, senatörlük ve dekanlık yaptı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı olan Öztürk ODTÜ’de de ders vermektedir. Öztürk’üm sinema alanında çeşitli kitap ve makaleleri bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk hakemli sinema dergisi sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi’nin kurucularındandır, halen derginin yayın kurulundadır. Kitapları arasında “Sinemada Kadın Olmak: Sanat Filmlerinde Kadın İmgeleri” (2000), “Sinemanın Dişil Yüzü: Türkiye’de Kadın Yönetmenler” (2004), “Kader: Zeki Demirkubuz” (2006, der.), “Oğuz Onaran İçin: Sinemada Hayat Var” (2012, der, S. Büker ile) gibi çalışmaları bulunmaktadır.

X