aralık, 2019

08ara18:3020:46Güller Ülkesi (136')18:30 - 20:46

Detaylar

9. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta!

Tüm gösterimlerin ücretsiz gerçekleşeceği film günleri Antalyalı sinemaseverleri insan hakları değerleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

8 Aralık 2019, 18:30

Güller Ülkesi

Bulgaristan, 2019, 136’, Renkli
Bulgarca; Türkçe, İngilizce altyazılı

Yönetmen: Alexandar Smolyanov
Senaryo: Stoyan Stoyanov, Maria Laleva, Alexandar Smolyanov, Hristian Nochev
Görüntü Yönetmeni: Hristo Genkov
Kurgu: Svetlana Kirilova, Stoyan Velinov
Müzik: Georgy Strezov
Yapım: Damescena Film House, Stoyan Stoyanov, Concept Studio, Krastyo Lambev
Oyuncular: Veselin Plachkov, Dimitar Banenkin, Neda Spasova, Alexander Tokiliev

Bu biyografik drama, bugünlerde Bulgaristan’ın en büyük gül yağı üreticilerinden biri olan Techo’nun hayatına odaklanıyor ve onun hayalleri ile son elli yılda Bulgaristan’daki sert siyasi ve sosyal gerçeklik arasındaki çarpışmayı anlatıyor. Techo, komünizm döneminde Gül Vadisi’nde büyür. Tutkusunun peşinde koşarak, yerel gül fabrikası için teknoloji uzmanı olur. Bundan kısa bir süre sonra, komünist rejim çöker ve Techo’nun ilk bağımsız gül yağı damıtma tesisini kurma hedefi gerçekleşebilir görünür. Bununla birlikte, uzun yıllar süren siyasi geçiş dönemi, Techo’nun hem işini, hem de yaşamını önemli ölçüde etkiler. İnanılmaz çabaları sayesinde Techo, Bulgaristan’ı dünyadaki gül yağı üretiminin liderleri arasına sokar.

Alexander Smolyanov
1969’da Sofya, Bulgaristan’da doğdu. 1996 yılında Bulgaristan Ulusal Tiyatro ve Film Akademisi’nden yönetmen olarak mezun oldu. Formal Logics (1996), Angel (2004), Koleda (2011), A bit of luck for later (2017) gibi bir çok filmde senarist ve yönetmen olarak çalıştı.

X