haziran, 2022

28haz17:3018:30Koyu Yeşil Ekoloji Söyleşileri III: DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜN EKOLOJİSİ17:30 - 18:30

Detaylar

28 Haziran 2022, Salı, 17:30
AKS Oditoryum
Katılım ücretsizdir.
Detaylı bilgi: 0 242 242 02 57

Dönüşüm organik doğa anlayışından mekanik doğa anlayışına geçişle başlamıştır. Bu başlangıç insan-doğa ilişkisinde varoluşun temeline insanı oturmakla kalmamış, onun çevresini oluşturan her şeyi de insanın hizmetkarı olarak ve tahakkümü altındaki eşyalar/metalar olarak tasarlamıştır.

İnsanlarda diğer canlılar gibi çevreyle sürekli etkileşim halindedir. İnsanların diğer canlılardan farkı çevre koşullarını kendi istekleri doğrultusunda değiştirip çevreyi etkileyerek ve köklü ekolojik değişmelere yol açarlar. Diğer bir değişle doğayı tahrip ederler.

Ekoloji, değişim ve dönüşüm ile son derece bağlı iki kavramdır.  İlk sunumumuzda Ekolojinin değişim temelli bir kavram olduğundan söz etmiştik. “Değişim ve Dönüşüm Ekolojisi” başlıklı söyleyişimizde ise ekoloji ile değişim ve dönüşümün birbiriyle olan ilişkisi hakkında tartışacağız”.

“Ekoloji Söyleşileri” üst başlığını taşıyan program, 2022 Bahar döneminde Prof. Dr. Tuncay Neyişçi tarafından yürütülecek ve her gün daha fazla kullandığımız “ekoloji” kavramına odaklanacak. İlki 26 Nisan 2022 Salı akşamı başlayan program, Temmuza kadar her ayın ikinci veya üçüncü Salı akşamı gerçekleşecek.

Tuncay Neyişçi: İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi mezunu. 1086 yılında “orman yangınları ekolojisi” konusunda doktorasını tamamladı. 1975-1991 yılları arasında Antalya Ormancılık Araştırma Müdürlüğü’nde çalıştı. 1991 yılında “Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmak üzere Akdeniz Üniversitesi’ne geçti. Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Turizm Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yaptı, dersler verdi. 2014 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanlığı’ndan emekli oldu. Pek çok sivil toplum örgütünün kuruluşunda görev alan Neyişçi Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu üyesidir.

X