mayıs, 2019

03may18:0020:00Özcan Yurdalan'la Uygulamalı Belgesel Hikayeler Atölyesi18:00 - 20:00

Detaylar

Özcan Yurdalan’la Uygulamalı Belgesel Hikayeler Atölyesi
3-4-5 Mayıs 2019

Fotoğrafçıların çektikleri her kare aynı zamanda onların hayata bakışıdır, hayattan ne anladıklarıdır ve gerçekle kurdukları ilişkinin yansımasıdır. Belgesel fotoğrafçılar yakın çevrelerine, yaşadıkları topluma ve çağa tanık olmaya çalışırken çokça kullandıkları yöntem foto röportajdır. Tanık oldukları hikayeyi bir dizi fotoğrafla anlatırken artistik düzeyi gözetir, yaratıcı uygulamalara başvururlar. Amaçları hayatı estetize etmek değil, tanık oldukları gerçekliği anlamaya çalışmaktır.

İnsanla doğrudan ilişki kuran görsel bir dil olan fotoğraf bireylerin ve toplumların hayatında önemli bir yer tutuyor. Fotoğrafın belgesel olarak kullanımı ise, içinde yaşamamız için bize dayatılan sınırlara itiraz etmenin ve sorumluluk hissederek hayata müdahil olmanın yaratıcılığa açık alanlarından biri oldu. Dünya tarihinde de, Türkiye’deki kısa ve kesintili varoluşunda da benzer ihtiyaçlar için kullanılan bu alan, güvenilir tanıklıklar üstünden söz kurulan karşılıklı bir iletişim ortamı yarattı.

İki gün sürecek olan bu atölye çalışmasında, Özcan Yurdalan’ın 2008 yılında yayınlanan “Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj” adlı kitabından hareketle etik, estetik, dil, anlatım ve yaratıcılık konularında bireysel ve grup halinde – teorik ve pratik çalışmalar yapılarak katılımcıların fotoröportaj algı ve bilgilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. 3 Mayıs Cuma günü, saat 18:00’de başlayacak atölye, iki günlük yoğun programla 5 Mayıs Pazar günü saat 20:00de sona erecek.

Program:
3 Mayıs 2019, Saat: 18:00-20:00
4-5 Mayıs 2019, Saat: 10.00 – 20.00

Katılım Koşulları: Fotoğraf çekmeyi bilmek, hangi türden olursa olsun görüntü kaydedebilen bir cihaza sahip olmak ve atölye çalışmasına aksatmadan devam etmek.

Atölye ücreti: 450 TL/kişi

Atölye en az 10 kişinin katılımıyla açılacağı için 26 Nisan Cuma gününe kadar ön kayıt yaptırmak ve 29 Nisan Pazartesi gününe kadar atölye katılım ücretini ödemek gerekmektedir.

Özcan Yurdalan: (1955, Adana) AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) kurucuları arasında yer aldı. 1980’e kadar eşitli gazetelerde, dergilerde ve DİSK-Genel İş Sendikası Foto Film Merkezi’nde çalıştı. 1999 yılında çocuklarla fotoğraf atölyelerini başlatan ve metodolojisini oluşturan grubun içindeydi. 2000’de Fotoğraf Vakfı, 2005’de Nar Fotoğraf Ajansı kurucuları arasında yer aldı. Yayınlanmış sekiz seyahatnamesi, bir seyahat denemeleri kitabı, bir belgesel fotoğraf ve fotoröportaj metodolojisi kitabı, bir de “Gezi” sürecini izleyen fotoğrafçıların deneyimlerini içeren kitabı bulunuyor. Çeşitli kentlerde belgesel fotoğraf seminerleri sürdürüyor, çocuklarla fotoğraf atölyelerine katılıyor, fotoğraf kuramına ilişkin yazılar yazıyor, uzun yolculuklara çıkıyor.

X