aralık, 2019

06ara18:3020:12Saf (102’)18:30 - 20:12

Detaylar

9. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta!

Tüm gösterimlerin ücretsiz gerçekleşeceği film günleri Antalyalı sinemaseverleri insan hakları değerleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

6 Aralık 2019, 18:30

Saf (102′)

Türkiye, Almanya, Romanya 2018, 102’, Renkli
Türkçe, Arapça; Türkçe, İngilizce altyazılı

Yönetmen: Ali Vatansever
Senaryo: Ali Vatansever
Görüntü Yönetmeni: Tudor Vladimir Panduru
Kurgu: Evren Luş
Müzik: Erdem Helvacıoğlu
Yapım: Terminal Film
Oyuncular: Saadet Işıl Aksoy, Erol Afşin, Onur Buldu, Ümmü Putgül, Kida Khodr Ramadan

2019 Ankara FF; En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu / Palm Springs FF; Jüri Özel Ödülü

Saf, gecekonduda yaşayan bir çiftin, mahallede çıkan kentsel dönüşüm söylentileri sonrasında değişen hayatlarını konu ediyor. Kamil, lüks site şantiyelerinin mahalleleri kuşattığı Fikirtepe’de, karısı Remziye’yle birlikte gecekonduda yaşayan naif bir adamdır. Uzun süredir işsiz olan Kamil, yoğun bir vicdan muhasebesinin ardından, yan mahallede yürütülen kentsel dönüşüm projesinin şantiyesinde, Suriyeli bir mültecinin yerine, gizlice işe başlar. İşyerinde karşılaştığı baskı ve mahallesinde artan tepkiler Kamil’i dönüştürmeye başlar; Kamil’in yaşadıkları, onunla birlikte en çok eşi Remziye’yi etkileyecektir.

Ali Vatansever
1981, İstanbul doğumlu. İlk yönetmenlik denemesini İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde öğrenci iken yaptı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-TV; Rochester Teknoloji Enstitüsü’nde Film Yapımı üzerine yüksek lisans yaptı. 2003’te kısa, belgesel ve müzik videoları yöneterek sinema kariyerine başladı. Kurucularından olduğu Terminal Film çatısı aldında yönetmenlik alanındaki çalışmalarına devam ediyor ve Koç Üniversitesi, Medya ve Görsel Sanatlar bölümünde sinema dersleri veriyor.

X