şubat, 2017

11şub13:3019:00Yönetmen Filmleri 1: Tayfur Aydın13:30 - 19:00

Detaylar

Açıldığından bu yana ‘Très Court Uluslararası Çok Kısa Filmler Festivali’, ‘Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali’ gibi film festivallerine ev sahipliği yapan Antalya Kültür Sanat, bu aydan başlayarak sinema etkinliklerine yeni bir kulvar daha ekliyor: Yönetmen Filmleri.

Özellikle fazla ‘gişe’ şansı olmayan filmlere, bu filmlerin yönetmenlerine, yönetmenlerin sinema sanatıyla ilişkilerine mercek tutmayı amaçlayan bu etkinlikler Antalya Sinema Derneği işbirliği ile düzenleniyor.

İlki 11 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek olan Yönetmen Filmleri serisinin ilk konuğu Tayfur Aydın. Pek çok ödüllü kısa filme imza atan Tayfur Aydın’ın ilk uzun metraj filmi olan 2011 yapımı İz ve 2016 yapımı Siyah Karga filmlerinin gösteriminden sonra yapılacak olan ‘yönetmenle söyleşi’nin moderatörü Sidar Serdar Karakaş.
Yönetmen Filmleri 1: Tayfur Aydın
11 Şubat 2017, Cumartesi
13:30 / ‘İz’, 90’
16:00 / ‘Siyah Karga’, 98’
18:00 / Söyleşi
Bilgi için: info@antalyakultursanat.org.tr, +90 242 242 0 257
www.antalyakultursanat.org.tr
Biletler AKS gişelerinden alınabilir.

Tayfur Aydın:
1980’de Bitlis’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Batman Açık Öğretim Okulu’nda tamamladı. İçimdeki Mezar, Eşikte, Sen Olmak, Yasak Elma (Sêva Qedexe), Ben Doğmadan Üç Ay Önce ve İlk Bakış adlı ödüllü kısa filmlere imza attı. 2011 yılında “İz”, 2016 yılında ise ”Siyah Karga” adlı uzun metraj filmlerinin yönetmenliğini yaptı. Siyah Karga Uluslararası İstanbul Film Festivali Onat Kutlar Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

İZ
Yavuz Ekinci’nin “İncir” adlı öyküsünden uyarlanarak, yönetmen Tayfur Aydın’ın senaryolaştırdığı film, topraklarından mecburen ayrılan insanların çektikleri acıları ve çileyi bir ‘Ana’nın hayatı üzerinden anlatıyor. Ölümünün yaklaştığını anlayan 80 yaşındaki Şeristan’ın son arzusu doğduğu topraklara gömülmektir. Başından beri bu yolculuğa karşı çıkan oğlu Mirza ve torunu Hevi ile trenle yola çıkarlar. Bu yolculuk hem tüm bir ömür boyunca saklanan bir sırra şahitlik edecektir hem de son ‘görevi’ yerine getirirken yaşanılan fedakarlıklara… Çekimleri İstanbul, Diyarbakir ve Batman’da gerçekleştirilen filmin yapımcılığını Turker Korkmaz üstlenirken, görüntü yönetmenliğinde Emre Konuk’un, kurguda Selim Demirdelen’in ve müziklerde ise Mustafa Biber’in imzası var.

SİYAH KARGA
Fransa’da hayatını sürdürmekte olan İran asıllı oyuncu Sara, babasından aldığı bir mektup üzerine ülkesine geri dönmek zorunda kalır. Ancak oyunculuk gereği canlandırdığı bazı sahnelerden dolayı ülkesine girişi yasak olduğu için Türkiye üzerinden yasadışı yöntemlerle İran’a gitmeye karar verir. Türkiye´de turist rehberliği yapan Yılmaz´dan yardım alan Sara, uzun bir yolculuğun sonunda Hakkari´ye varmayı başarır. Bu noktada yanlarına katılan Mehmet Selim ile hem İran hem de Türk askerleri tarafından yakalanma korkusu içinde yollarına devam ederler. Yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini M. Tayfur Aydın’ın üstlendiği filmin görüntü yönetmeni Emre Konuk. Oyuncu kadrosunda ise Şebnem Hassanisoughi, Aziz Çapkurt, Murat Toprak, Sedat Culum ve Medya İzgi yer alıyor.

X