Balıklama-Lara Mobil Plajı Üzerine Hayaller

“Balıklama-Lara Mobil Plajı Üzerine Hayaller” adlı sergi Antalya Kültür Sanat’ta ziyarete açıldı.

 

İTÜ’lü mimar adaylarından Lara Mobil Plajı’na Balıklama…

 

Bir süredir Antalya’yı konu alan sergilere ev sahipliği yapan Antalya Kültür Sanat, Forum Antalya salonunda İTÜ Mimarlık Fakültesi 3. sınıf öğrencilerinin Lara Mobil Plajı tasarımlarını ağırlıyor. 2020 güz döneminde, Doç. Dr. Funda Uz ve araştırma görevlisi Tuğçe Pınar tarafından yürütülen stüdyoda Mobil Plajı ve hemen üzerindeki kamusal alanın yeniden değerlendirilmesi üzerine geliştirilen projelerin yer aldığı sergi, arazinin kullanım modellerini özellikli topografya ve bu topografyanın bağlamla ilişkilenirken kurduğu poetika üzerinden sunuyor.

 

“Eylül ayında İTÜ Mimarlık Fakültesi üçüncü sınıf öğrencilerini gönüllerince yaşayamadıkları yazın tesellisi niyetine, neşeli ve keyifli bir stüdyo vaadiyle karşıladık: Studio Jump into. Hayal ederken bile gülümsediğimiz, çocukluğumuzun güneş kremi kokusu, gençliğimizin cin-tonik içindeki yeşil mandalinasının tadı, sonrası her birimizin kişisel tarihçesine göre sıralanan, bütün duyularımızla hissettiğimiz yaz günleri… Kızartma, karpuz, dondurma, gazoz, Beatles ya da Ortaçgil; çivileme, kırlangıç ya da balıklama… Denize doğru… “Jump into…”

 

“Balıklama: Lara Mobil Plajı Üzerine Hayaller” sergisi eski petrol aktarım merkezinin buradan ayrılmasıyla Muratpaşa Belediyesi tarafından plaja dönüştürülen alanın sunduğu olanakları irdeleyen mimari projelerden oluşuyor. Projeler, Antalyalılara eğlenceli boş zaman ve spor aktiviteleri sağlayan farklı işlevlerin bir arada var olabileceği bir kamusal bir program önerisi ve mekân çözümlemesi sunarken, kamusal alan kullanımı, deniz kotu kullanımları, Antalya ve Lara’ya özgü dinamiklerin potansiyelini keşfetme, Akdeniz mimarlığı, Antalya’nın modern mimarlık mirasının korunması, malzeme, ışık, yön güneş gibi fiziksel çevre kontrolü gibi tartışmaları da gündeme taşıyor. İngilizce yürütülen stüdyo sürecinde kullanılan, fotoğrafçı David Maisel hava fotoğraflarından yapılan kavramsal maketler ve şair Birhan Keskin’in dizeleriyle eşleşen metaforlar da sergide temsil ediliyor.

 

Antalya Kültür Sanat’ın Forum Antalya katında 7 Nisan’da açılan “Su’dur Nedenim: Güncel Antalya’nın Kadim Suları” sergisiyle aynı salonu paylaşan sergide, 16 öğrenciye ait proje paftaları, salonun ortasında tavana zincirlerle asılmış kümes teli üzerine yerleştirildi. Böylece Akdeniz Üniversitesi Fotoğraf Bölümü sergisini salonun duvarlarında, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü sergisini ise salonun ortasında ağırlayan Forum Antalya, kente dair sözü, fikri, projesi olan herkesi Antalya Kültür Sanat’a davet ediyor.

Tasarımları sergilenen öğrenciler, Serhat Akman, Merve Çayır, Oğuz Han Dede, Taner Durgut, İsmail Gökkaya, Zeynep Kalfa, Erdem Karaçay, Ezgi Kaya, Naz Nar, Sena Onur, Seray Rusçuklu, İpek Temizkan, Banu Ulucan, Veysel Ülgey, Esra Yüksek ve Buket Yürekli’den oluşuyor.

“Balıklama: Lara Mobil Plajı Üzerine Hayaller” sergisi 4 Temmuz 2021 tarihine kadar açık kalacak.

Tarih
26.05.2021-04.07.2021
Ziyaret Saatleri

Pazartesi – Cuma: 11:00 – 19:00

Galeri
X